5.00 / 1 oy

Excel dosyasına nasıl şifre konur? (Resimli Anlatım)

Hazırladığımız ve sadece bizim izin verdiğimiz kişiler tarafından açılabilir olmasını istediğimiz excel dosyaları için de tıpkı word ve powerpoint dosyalarına şifre eklediğimiz gibi şifre ekleyebiliriz. Şifreyi eklerken amacımız şudur. Örneğin eğitim amaçlı ya da bir şirket bünyesinde veriler içeren bir excel dosyası hazırladık ve internete yükledik. İnternete yükledikten sonra bizim amacımız, bu dosyaları sadece bizim istediğimiz kişilerin (kendi öğrencilerimiz ya da çalışma arkadaşlarımız) açabilmesi. Dolayıyla bu dosyalara şifre koyduğumuzda dosyayı açan kullanıcıdan şifre girmesi istenir, eğer şifreyi biliyorsa girer ve dosyayı görüntüler, bilmiyorsa da dosyayı hiç açamamış olur.

Şimdi adım adım Excel dosyasına nasıl şifre koyabileceğimizi resimli olarak hem Türkçe hem de İngilizce Excel için inceleyelim.

1. Excel dosyanızı açın.

2. Üstteki excel menüsünden en soldaki Dosya > Bilgi menüsüne tıklayın. Eğer Excel İngilizce ise bu seçenekler File > Info olarak görünüyor olacaktır.

excel şifre ekleme

3. Bilgi penceresinde excel dosyasına uygulayabileceğiniz bir dizi işlem yer almaktadır. Bizim amacımız dosyayı şifrelemek, dolayısıyla da koruma altına almaktır. Bu amaçla Belgeyi Koru butonuna basın ve üsstten ikinci seçenek olan Parola ile Şifrele seçeneğini seçin. İngilizce Excel kullanıyorsanız bu seçenekler Protect Document ve Encrypt with Password olarak geçmektedir.

Açılan kutucuğa, powerpoint dosyasına eklemek istediğiniz şifreyi yazın. Olur da yanlış yazar da sonra siz de açamazsanız diye aynı şifreyi tekrar yazmanız istenecek.

4. Artık excel dosyamızın girişinde parola girme ekranı var ve şifreyi bilmeyen kullanıcılar bu excel dosyalarının içeriğini göremezler. 

excel şifre eklemek

Öz Hakiki Bumblebee

28.04.2020 23:04

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel dosyasına nasıl şifre konur? (Resimli Anlatım)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.