5.00 / 1 oy

Excel'de Sayıların Toplamını Otomatik Hesaplamak (AutoSum)

Excel'de çok sayıda hücredeki sayıyı toplamak için sum fonksiyonunu kullanabiliyoruz, ama bu pratik fonksiyonun bile daha kısa bir yolu var. Aşağıdaki personel aylık maaş tablosunu ele alalım.

 excel personel tablosu

Bu tabloda aylık maaş toplamlarını ve personele ait 6 aylık maaş toplamlarını sum fonksiyonu ile de kolaylıkla bulabiliriz. Ama B8 hücresini aktif ettikten sonra Formulas sekmesindeki AutoSum butonuna basınca bakın ne oluyor:

excel autosum

Ben daha formül bile yazmadan excel, toplamını hesaplamak istediğim sütunu otomatik olarak tahmin etti ve sum fonksiyonunu da benim için otomatik olarak yazdı :)

Şimdi aynı işlemi H3 hücresindeki toplam değeri için de deniyorum.

excel autosum sütun bazlı

Güzel haber, excel autosum aracı sütun bazlı olarak da gayet güzel çalışabiliyor. Kötü haber ise bu araç öncelik olarak üzerindeki satırları dikkate almakta olduğu için H5 hücresinde aynı işlemi yapmak istediğimizde toplamı hesaplanacak hücreleri doğru tahmin edemeyecek olması.

excel autosum fail

Bu problemin çözümü olarak da autosum fonksiyonunu ilk satır ve sütun toplamlarını hesaplamak için kullandıktan sonra sum fonksiyonu yazılmış olan hücreyi çekerek formülün tekrarlanması sağlanabilir.

Öz Hakiki Bumblebee

17.06.2020 15:53

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de Sayıların Toplamını Otomatik Hesaplamak (AutoSum)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.