5.00 / 1 oy

Excel'de Hücreleri ve Satırları Gizlemek

Excel'de referans bazlı hesaplamalar yaptığımız için bazen ara değerlere ihtiyacımız olur. Örneğin yıllık %10 zam yaptığımız bir personelin 2030 maaşını bulabilmek için aradaki 10 yıllık maaşları da bu hesaplamada kullanmak isteyebiliriz.

excel personel maaş zam

Peki sadece 2020 ve 2030 yıllarına ait maaşları göstermek istediğimiz, belki de çıktı almak istediğimiz bir excel arayüzü hazırlamak istersek ne olacak? Aradaki sütunları silemeyiz (silersek hesap değerleri bozulur). Bu ve bunun gibi gizleme işlemleri için excel'de satırları ve sütunları gizleyebilmek mümkün. Gizlenmiş olan satır ve sütunlar, biz ne zaman tekrar gösterilmesini istersek o zamana kadar gizli olarak kalırlar.

Şimdi C ile K arası sütunların tamamını gizlemek için bu sütunları, en üstlerindeki harflere basarak ve aynı anda shift tuşuna basarak seçiyorum ve sağ tıklayarak açılan menüden hide (sakla) tuşuna basıyorum.

excel sütun gizle

İşlem tamamlandığında artık 2020 yılından 2030 yılına atladığını görebiliyoruz. Arada kalan sütunlar ise ufak bir boşluk ile simgeleniyor. Sütunların da B'den L'ye atlamasına bakarak arada 9 sütunun gizlendiğini görebiliriz.

excel gizli sütun

Gizlediğiniz satır ya da sütunları tekrar görünür yapmak için bkz: Excel'de Gizli Satır ve Sütunları Görünür Yapmak

Öz Hakiki Bumblebee

17.06.2020 17:03

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de Hücreleri ve Satırları Gizlemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.