5.00 / 1 oy

Ev tipi doğalgaz dedektörü tavsiyesi

Son deprem haberlerinden sonra özellikle sarsıntılar neticesinde olulabilecek doğalgaz kaçakları konusunda çok korkmaya başladım ve ne olur ne olmaz diyerek olası bir doğalgaz kaçağı olduğunda fark edecek ve öterek uyaracak bir doğalgaz dedektörü edinmeye karar verdim. Bilmeyenler için konunun hiç şakası yok, olası bir doğalgaz kaçağı durumunda sadece zehirlenme tehlikesi değil, aynı zamanda bir elektrik ile teması durumunda patlama olması riski de söz konusu. O kadar ki doğalgaz kaçağı olan bir evde ışığı yaktığınızda o elektriksel hareketler havadaki gaz kaçağı ile etkileşime geçerek patlamaya sebebiyet verebiliyorlarmış. Hatta daha da kötü bir örnek, bildiğimiz pilli el fenerini çalıştırınca bile aynı olay gerçekleşiyormuş (havada göremediğimiz elektrik kıvılcımları oluyormuş ve havadaki gazı patlatabiliyormuş). Bu yüzden deprem çantanızda mutlaka hava almayan bir şeffaf poşetin içerisinde el feneri bulundurun ki olası bir doğalgaz kaçağında patlamaya yol açmadan yakabilin diyorlar. Maalesef deprem gibi büyük tehlikeler sanki hiç başımıza gelmez sanıyoruz ama gerçekleştiğinde de kendimize kızıyoruz.

İnternette satılan doğalgaz dedektörü ürünlerini inceledim. Her elektronik cihaz gibi bu ürünlerin de çalışabilmeleri için enerjiye ihtiyaçları var. Elektrik ile karşılanan bu enerji ihtiyacını bazı modeller prize takılan modeller ile çözerken bazıları ise pil ya da dahili bataryası olan ürünler üreterek çözmüşler. Yukarıda bahsettiğim gerekçelerden ötürü prize takılan bir ürün yerine harici pil ile çalışan bir ürün almayı tercih ediyorum. Allah korusun zaten bir deprem durumunda elektrik olur mu olmaz mı belli değil, duvardaki elektriğe muhtaç bir doğalgaz dedektörü bu yüzden bana saçma geldi. Ancak bu kararla birlikte 100 TL altındaki ürünleri de elemiş oldum. Daha üst fiyat bareminde satılan ürünler ise (Xiaomi Mi Smart Home Honeywell Gaz Dedektör Alarmı gibi) 300 TL üzeri fiyat etiketlerine sahipler ama farklı güvenlik teknolojilerine sahipler. Mesela Xiaomi güvenlik ekosistemine bağlanarak uzaktan size evde olmasanız da mesaj gönderebiliyor ve bu ekosisteme yangın alarmı vb. ürünler de dahil edebiliyorsunuz. Ancak ekosistem büyüdükçe çözüm pratikliğini kaybederek yeni problemler üretiyor. Mesela internetin gittiğini düşünürsek bütün bu güvenlik prosedürleri bir anda işlevlerini yitirmiş oluyorlar.

Aradığım kriterlerde mantıklı bir ürün ben açıkçası bulamadım. Bir diğer çözüm olarak power bank bağlamayı da düşünebilirim. Eğer bir ürün/çözüm bulup da kullanımından memnun olan varsa bilgi verebilirse herkese faydalı olacaktır.

yildirim.ergun

27.01.2020 15:24

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ev tipi doğalgaz dedektörü tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.