5.00 / 1 oy

En Gerekli Araba Donanımları

Eğer sıfır bir araba almayı planlıyorsanız ve oldukça pahalı olan onlarca araç donanımı arasından hangilerinin olmazsa olmaz derecede ihtiyaç olduğunu merak ediyorsanız, size kendi deneyimlerime dayanarak en olmazsa olmaz araba donanımlarını yazmaya çalıştım. Bu listede yer alan araba donanımlarının olmaması büyük eksiklikler hissettirir ve çok büyük maliyet kalemleri de olmadığı için tercih edilmeleri arabanın kullanımı esnasında büyük geriri sağlar. Hidrolik direksiyon ya da klima gibi artık tüm araçlarda standart olmuş özellikleri de donanımdan saymadığım için araçlarda halen opsiyonel olarak sunulabilen özellikleri yazıyorum.

1. Direksiyon yükseklik ve derinlik ayarı: Sağlıklı bir sürüş pozisyonu için çok kondorlu bir özellik

2. Kol koyma desteği: Özellikle uzun yolculuklarda dirseğin konarak yorgunluğu alabilmesi açısında büyük bir ihtiyaç

3. Carplay/Android Auto: Telefonunuzdaki harita ve medyaları aktarabilme özelliği artık ihtiyaçlar listesinde

4. Bluetooth: Telefon konuşmalarınızı elinize telefonu almadan yapabilmek, sürüş güvenliği açısından büyük kolaylık

5. Otomatik kararan dikiz aynası: Geceleri şehir içinde ya da uzun yollarda arkanızdan gelen farların gözünüzü yormasını engelleyen basit ve etkili bir donanım

6. Park sensörü: Ön park sensörü halen şart değil ancak arka park sensörü çok durumda kaza yapmaktan sizi korur

7. Far sensörü: Karanlık bir ortama girdiğinizde anında yanması sayesinde sizi karanlıkta kalmaktan kurtarır

8. Ön cam rezisdansı: Bu özellik nedense halen sadece D segment araçlarda sunuluyor ancak arka camda olduğu gibi ön camda da rezisdans olduğunda en çetin buzlanmada bile ön camınızın buzlarının erimesi saniyeler içerisinde gerçekleşmiş oluyor

9. Hava yastıkları: Güvenlik her şeyden önemli ve tüm yolcuların her açıdan gerçekleşebilecek kazalardan korunabilmesi için hava yastıkları donanımlarını almak kesinlikle çok gerekli.

10. Koltuk yükseklik ayarı: Sürüş pozisyonu konusunda en rahat oturuşu ayarlayabilmek için sürücü koltuğunun yükseklik ayarına da sahip olması gerekiyor. garipseyenler olabilir ancak bazı araçlarda koltuk ayarlaru sadece 2 açıdan değiştirilebiliyor ve yükseklik değiştirme özelliği ayrı opsiyon olarak sunuluyor.

 

 

Aykut79

04.07.2020 16:15

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
En Gerekli Araba Donanımları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.