5.00 / 1 oy

Eksozdan Neden Su Gelir?

Merhabalar, yaklaşık 10 yaşında bir aracım var ve bildiğim kadarıyla hiçbir problemi de yok. Aracımı bugün çalışır vaziyette etrafında gezerek gözlemlerken (hep yaparım) eksozundan su damladığını fark ettim. Yazın böyle bir durum olsa fark ederdim, havaların soğuması ile bir ilgisi var diye düşünüyorum. Hemen arabanın kaputunu açtım acaba yağ ya da su eksiltme durumu var mı diye ama arabanın yağında da suyunda da bir milim olsun eksilme yok. Ben de içime sinmediği için işimi gücümü bıraktım aldım arabayı sanayideki ustama götürdüm.

Ustanın dediğine göre kış aylarında eksozdan su damlatma işlemi tüm araçlarda görülebilirmiş ve bunun motorun sağlıklı olması ya da olmaması ile de bir ilgisi yokmuş. Eksozdan su gelmesinin bir sebebi, eksoz içinde nem oluşması ve bu nemin hava akımı ile birlikte eksozdan damlacıklar halinde atılmasıymış.En azından bendeki durum buymuş. Bir diğer olabilecek durum ise eksozdan su kaçağı olması (yağ ile suyun karışması sonucu) durumuymuş ki bunun en temel farkları hem yaz-kış olması, hem de ciddi miktarda beyaz buhar dumanı çıkması şeklinde gözlemleniyormuş.

Eksozdan su çıkması konusunda farklı bir yorum getirmek isteyen ya da tecrübelerini paylaşmak isteyen arkadaşlar için bu soruyu buraya bırakıyorum. Umarım hiç birimizin başına masraf açacak bir problem de gelmez. Özellikle silindir kapak contasında olabilecek zamansız bir problem beni oldum olası çok endişelendiriyor.

selçuk tunç

22.10.2020 09:19

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Eksozdan Neden Su Gelir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.