5.00 / 1 oy

Doğum kontrol hapları hakkında doğru bilinen yanlışlar

Doğum kontrol hapları ne işe yarar ve doğum kontrol hapları hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında dilim döndüğünce size bildiklerimi aktarmak isterim. 

 * Doğum kontrol hapları birçok kişinin düşündüğünün aksine sadece gebe kalmayı önleme için kullanılmaz. Diğer bir ifadeyle cinsel yaşamı olmayan kadınlar ya da genç kızlar da çeşitli rahatsızlıklar için doğum kontrol haplarını kullanabilirler.

 * Doğum kontrol ilaçları hormonal sebepler ile çıkmış sivilcelenme ve aşırı tüylenme sorunların tedavi edilmesinde, adet dönemleri fazla sancılı geçiyorsa ağrının azalması ve adet döneminin düzene girmesine yardımcı olan ilaçlardır. 

 * Doğum kontrol hapları için kısırlığa yol açtığına inanan büyük bir çoğunluk olsa da kısırlığa  sebebiyet veren yumurtalık rahatsızlıklarının tedavisi için de kullanılır.

 * Doğum kontrol haplarını kullanırken antibiyotik alınması durumunda ya da bazı antidepresanlar gibi etken ilaçların doğum kontrol hapını etkilemesi sebebiyle doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalabilirsiniz. Dolayısıyla doğum kontrol ilaçlarının yüzde yüz gebe kalmayı engellediği söylenemez. 

 * Doğum kontrol hapları cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz. Dolayısıyla cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif ya da bu hastalıklara ilişkin ilaçları kullanmanız gerekmektedir. doğum kontrol haplarını prospektüste belirtildiği şekilde ya da doktorunuzun dediği şekilde doğru kullandıysanız ilk kullanımda korunma sağlayabilirsiniz. 

Doğum kontrol haplarına doktora danışmadan başlamamalısınız. Kullanmadan önce muhakkak detaylı kan tahlili ya da doktorunuzun uygun gördüğü gerekli tahlilleri yaptırmalısınız. Çünkü hipertansiyon, damar tıkanıklığı ya da migren gibi çeşitli hastalığa sahip kişilerin doğum kontrol ilaçları kullanması sakıncalıdır.

Sizin yakınlarınızdan duyduğunuz ve doğru bildikleri fakat kulaktan dolma bilgiler varsa burada paylaşabilirsiniz. 

mervetekin

19.12.2020 23:38

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Doğum kontrol hapları hakkında doğru bilinen yanlışlar

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.