5.00 / 1 oy

Deep Fake Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Artık şaşıracak bir şey kalmadı derken dün internette son zamanlarda gördüğüm en sağlam fikri gördüm, Jim Carrey'nin oynadığı Maske filminde Kemal Sunal oynasa nasıl olurdu hiç merak ettiniz mi? Youtube'da bu aramayı yaparsanız artık gerçeğinin aynısı bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Kemal Sunal Maske filmi

Kemal Sunal Maske filmi

Kemal Sunal Maske filmi

Görsel efektlerle zaman geçirmiş birisi olmasanız bile bu uygulamanın basit bir VFX olmadığını hemen anlamışsınızdır, burada mimiklere kadar uyarlama yapabilen akıllı bir sistem olmalı. Sonra bunun nasıl yapıldığı ile ilgili biraz araştırma yaptıktan sonra kullanılan teknolojinin Deep Fake adı verilen bir uygulama olduğunu öğrendim. Makine öğrenmesi teknolojilerinin görsel efektlere uygulanabilir hali gibi düşünebilirsiniz. Ne kadar çok örnek verirseniz o kadar çok gerçekçi sonuç alabiliyorsunuz. Ama yüksek kaliteli görseller ve videolar kullanmanız şartıyla. Konu dışı olarak bir parantez de açalım, bu sektörü yakın gelecekte kırmızı noktalı filmlerde ortalığı karıştıracak uygulamalarla görmemiz de muhtemel.

Deep Fake uygulamaları şu an internet sitelerinden cep telefonu uygulamalarına kadar kod yazmayı bilmeyen kullanıcılar tarafından da kullanılabilir basit versiyonlar olarak sunulmuş durumda. Ama burada gelecek var, ben bu konuyu çalışmak istiyorum diyenler için Girhub'dan DeepFaceLab projesine bakmalarını tavsiye edebilirim. Youtube'da çok sayıda tutorial var.

teks1080

04.01.2020 22:24

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 15 Nisan 2022 12:56
    2

    bir çeşit makine öğrenmesi diyebiliriz sanırım bu teknoloji için, ama kaç görsel ya da video kullanarak yüzün sistem tarafından öğrenilmesi yeterlidir bundan emin değilim. sonuç olarak bu uygulama için kullanabileceğiniz kütüphaneler vardır ama elinizde çok sayıda sample olması lazım ve render işlemlerinin de hiç kısa süreceğini sanmıyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Deep Fake Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.