5.00 / 1 oy

CMD'de Dosya ve Klasör Listesini Sıralanmış Olarak Listelemek

CMD komutları arasında muhtemelen en sık kullandığımız komutlardan birisi dir komutudur ve dir komutu ile birlikte içinde bulunduğumuz klasör altındaki tüm dosyaları ve klasörleri listeleme işlemini yaparız. Ancak dir komutu kullanarak listeleme yaparken aynı zamanda dosyaları alfabetik olarak sıralanmış şekilde listelemek istersek kodumuzu aşağıdaki gibi güncellememiz gerekir.

dir | sort

CMD ile dizinin altındaki klasörleri de içerecek şekilde bir listeleme yapmak istersek ve bu listelemeyi sıralayarak yapmak istersek de aşağıdaki kodu kullanabiliriz.

dir /b /s | sort

cmd dir sort

Not: Alt klasörler içindeki dosyalar ile birlikte gelecek olan sonuçlar ekrana sığmayabilir. Bunun için CMD Çıktısını Clipboard'a Kopyalamak yazısında bahsettiğim gibi CMD'nin clipboard özelliğini kullanabilirsiniz ve tüm dizin ve alt dizin listesini notepad, word, excel vb. bir harici dosyaya yapıştırabilirsiniz.

utku33

04.11.2020 22:33

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
CMD'de Dosya ve Klasör Listesini Sıralanmış Olarak Listelemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.