5.00 / 1 oy

Chrome Eklentisi (Chrome Extension) Nasıl Hazırlanır?

Sitede paylaşılan tüm yazıları keyifle takip ediyorum, ancak özellikle yazılım konuları işim ile iç içe olduğu için daha fazla ilgimi çekmiş oluyor. Ben de bugün Google Chrome gibi tarayıcılar için tarayıcı eklentisi geliştirmek üzere biraz örnek paylaşmak istiyorum. Sitede daha önce benzer içerikler hiç görmedim, bu yüzden daha faydalı olacağına inanıyorum.

Not: Genel olarak tüm tarayıcı eklentilerinin mantığı aynı olsa da tarayıcılar arasında ufak farklılıklar olduğu için ben Google Chrome üzerinden uygulamalarımı paylaşacağım, genel mantığı anladıktan sonra kendi tarayıcı eklentilerinizi istediğiniz tarayıcılar için kendiniz geliştirebilirsiniz.

Google Chrome eklentisi geliştirirken kullanacağımız dosyalar ve işlevleri:

manifest.json: Eklenti bilgilerini ve izinlerini yönettiğimiz json formatlı dosyadır. Basit bir manifest.json dosyası şu şekilde olabilir:

{
  "name":"EklentiAdi",
  "version":"1.0",
  "manifest_version":2,
  "content_scripts":[
    {
      "matches": ["<all_urls>"],
      "js": ["icerik.js"]
    }
  ]
}

Tek bir yazı olarak bu içeriği hazırlamak çok uzun süreceği için adım adım kodları açıklamaları ile paylaşmak ve adımların linklerini de buradan paylaşmayı düşünüyorum.

1. İlk örnek olarak Alert box içerisinde merhaba dünya yazdıracak ve gezinilen her google chrome sayfasının ilk açılışında çıkacak uygulama için bkz: Merhaba Dünya Google Chrome Eklentisi Geliştirmek

2. HTML Popup penceresinin tasarımına başlangıç için bkz: Chrome Tarayıcı Eklentisi için HTML Popup Dosyası Eklemek

mbologlu

01.03.2021 10:46

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Chrome Eklentisi (Chrome Extension) Nasıl Hazırlanır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.