5.00 / 1 oy

C# For Döngüsü Kullanımı

Bu gece C# ile for döngüleri konusunda birkaç paylaşım yapmayı planlıyorum, ama önce for döngüsünün ne olduğu ve temel örnekleri konusunda biraz bilgi verelim.

Not: Hemen tüm programlama dillerinde for döngülerinin mantığı aynıdır ve bir dilde bu mantığı anladığınızda tüm dillerde kullanabilirsiniz. Sitede de daha önce paylaşılan yazılar gördüm ve ilgili arkadaşlar için bağlantılarını aşağıya bırakıyorum.

bkz: Java'da for döngüsü ile sonsuz döngü oluşturmak

bkz: Java'da For döngüsü kullanımı ve örnekleri

bkz: JavaScript'te for döngüsü ile sonsuz döngü oluşturmak

bkz: Matlab'da for döngüsü kullanımı ve örnekleri

bkz: Python'da For Döngüsü Kullanımı ve Örnekleri

bkz: PHP'de for döngüsü kullanımı ve örnekleri

tanım olarak for döngüsü, kontrollü olarak (döngü içerisinde bir döngü gözlemcisi değişken var) bu gözcü kontrolörünü istediğimiz aralıkta değerler vererek istediğimiz sayıda tekrarlı işlemler oluşturabildiğimiz döngülerdir. Örneğin i değişkeni gözcü kontrolcüsü olsun ve i'ye sırasıyla 1 ile 10 arasında değerler vererek bu değerleri döngü içinde yazdıralım.

for (int i=1; i<=10; i++)
{
    System.Console.Write(i);
}

Çıktı: 12345678910

for döngülerinin temel mantığını anlayabilmek için bu iki satırlık kod ve örnek bence tamamen yeterlidir. İlerleyen saatlerde for döngüsünü kullanarak çeşitli örnekler paylaşacağım ve daha detaylı ve zor uygulamalara da bakacağız.

mbologlu

07.04.2021 00:00

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
C# For Döngüsü Kullanımı

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.