5.00 / 1 oy

JavaScript'te for döngüsü ile sonsuz döngü oluşturmak

Java şile hazırladığım yüzlerce örneği JavaScript ile hazırlamaya zaman buldukça devam ediyorum. Neler yapmışım diye bakarken sonsuz döngüler gözüme ilişti. Java'da sonsuz döngü olur da JavaScript'te hiç olmaz olur mu? Referans aldığım diğer örnek için bkz: Java'da for döngüsü ile sonsuz döngü oluşturmak

for döngüsü kullanarak sonsuz döngü oluşturmanın temel mantığı oldukça kolaydır, döngünün her tekrarda kontrol edilen çalışma şartı true olduğu sürece döngü çalışmaya devam eder. Örneğin aşağıdaki örnek müdahale edilmediğinde sonsuza dek alert box ile i değişkeninin artan değerlerini yazmaya devam eder.

for(var i=1;i>0;i++)
    alert(i);

Çünkü 1'den başlayan ve döngü her tekrarlandığında değeri artan bir değişkenin 0'dan küçük olma şansı yoktur. 

Not: Yukarıdaki javascript kodunu çalıştırdığınızda sekmeyi kapatmaya çalışmak biraz yorucu olabilir çünkü her kapattığınız alert box'tan sonra bir yenisi belirecektir. Keşke console.log kullansaydık derseniz aşağıdaki kodun tarayıcınızı nasıl kitleyebileceğini ya da yavaşlatabileceğini kendiniz deneyebilirsiniz:

for(var i=1;i>0;i++)
    console.log(i);

 

utku33

27.03.2020 00:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
JavaScript'te for döngüsü ile sonsuz döngü oluşturmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.