5.00 / 1 oy

brackets PHP7 runtime not found hatası ve çözümü

brackets IDE'si ile PHP geliştiriyorsanız ve PHP7 sürümüne geçtiyseniz (ya da tümünü sıfırdan kurduysanız) brackets uygulamasını ilk açtığınızda ekranda "PHP7 runtime not found" hatası çıkabilir. Bu durumun olası iki sebebi var, bu sebepler ve uygulamanız gereken çözümler şu şekilde.

- PHP kurulu olmayabilir, Windows'ta kurulu PHP sürümünü öğrenmek uygulamasında eğer "php is not recognized as an internal or external command" hatası alırsanız PHP'yi AMPPS ya da XAMPP gibi bir bundle ile birlikte kurabilirsiniz.

- Olası ikinci problem ise php.exe'nin Windows işletim sistemine environment variable (çevresel değişken) olarak tanımlanmamış olması olabilir. Bu durumda da php is not recognized as an internal or external command hatası ve çözümü sayfasındaki yönergeleri takip ederek php.exe'nin yolunu Windows'a gösterebilirsiniz. php.exe'nin yolunu bulmak için de şu yazıyı kullanabilirsiniz: php.exe nerede olur ve yeri nasıl bulunur?.

Sorunun bu olası iki maddeden hangisinden kaynaklandığını tespit edip çözdükten sonra brackets programı hiçbir hata mesajı vermeden açılacaktır.

bkz: PHP ile dikdörtgenin çevresini ve alanını hesaplamak

bkz: PHP ile dört işlem yapmak

bkz: AMPPS Adresleri ve Kısayolları

PhpCoder

20.02.2021 13:46

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
brackets PHP7 runtime not found hatası ve çözümü

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.