5.00 / 1 oy

BIOS TPM Nedir?

TPM (Trusted Platform Module), donanım bazlı güvenlik sağlayan bir çiptir. Windows 11 kurulacak bilgisayarlar için de TPM (TPM 2.0) gerekli olacak açıklamlarından sonra anakartlardaki TPM özelliklerinin varlığı ve kullanımı da pratikte daha önemli bir duruma geldi.

Masaüstü ve notebook türü bilgisayarlarda artık yer alması gerektiği düşünülen donanım bazlı bir güvenlik katmanı olarak TPM, Windows 11 için gereklilikler arasında yer almaktadır. Bilgisayarınızda TPM var ama hangi sürüm TPM var bilmiyorsanız da TPM 2.0 sürümünün UEFI sistemlerde; 1.2 sürümü TPM'nin ise BIOS'ta yer aldığını bilmenizde fayda var.

TPM modülü olmayan eski anakartlarınıza da internetten TPM modülü (TPM 2.0) satın alarak eklemeniz mümkün, ancak Windows 11'in TPM isteyeceği haberinden sonra TPM modüllerinin fiyatları bir anda çok ciddi anlamda arttığı için belki fiyatların biraz normal seviyelerine dönmesini beklemek yerinde olabilir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Windows 10'da Bios'a nasıl girilir?

bkz: Bios güncellemesi yapmaya gerek var mı?

bkz: BIOS flash belleği görmüyor neden olabilir?

bkz: Toshiba Satellite BIOS açılmıyor

bkz: Windows'ta aynı dosyaları bulmak (mükerrer dosyalar)

bkz: Windows 10'da 500 MB üstü boyuttaki dosyaları aramak

senol

01.07.2021 00:54

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
BIOS TPM Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.