5.00 / 1 oy

Bilgisayarda Chrome'a Şifre Koymak

Önce problemi anlatayım, sonra da nasıl çözdüğümü anlatacağım. Ofiste ortak kullanmak durumunda olduğumuz bir bilgisayar var. Google Chrome'da da herkesin bireysel verileri, geçmişi, şifreleri ve kredi kartı bilgilerine kadar her şey saklanıyor malum. Bu bilgisayarda da en çok çalışan ben olduğum için genellikle bende oluyor ama sürekli ofiste bıraktığım için aklım da kalıyor alıp arada kim kullanıyor diye. windows'a şifre koysam olmaz, herkes farklı oturumlar kullansın desem oturum bazlı ortak kullandığımız programlar var. Sonuç olarak benim chrome'a benden başka kimsenin girmesine izin vermemem gerekiyor, gerekirse açıp edge ya da mozilla kullansınlar sorun değil. Benim de aklıma google chrome'a şifre koymak geldi. Böylece chrome'a ve oradan da benim gmail, instagram gibi hesaplarıma da girememiş olacaklar.

İnternette bugün chrome lock adında bir chrome eklentisi gördüm, ekledim ama henüz detaylı olarak kullanmaya fırsatım olmadı. Çalışma mantığı olarak kurduktan sonra bir şifre belirliyorsunuz ve google chrome tarayıcısını her açtığınızda bu şifreyi girmeniz gerekiyor. Tam aradığım çözüm olması açısından teorik olarak şimdilik her şey yolunda. Ama tarayıcıyı kapatınca yine girebilmeye devam etmek gibi bir açık farkedersem de farklı bir çözüm bakacağım mecburen.

Benzer bir arayışta olan kişiler için pratik bir çözüm olması açısından paylaşıyorum bu çözümümü, benden daha iyi bir çözümü olan varsa da memnuniyetle kullanmak isterim. Bilgisayar dediğiniz artık sadece chrome değil mi zaten, spotify'ı açsa ne olur açmasa ne olur? Ha bir de belki outlook falan olur ama artık onlarda da telefonla senkronize çok kullanışlı webmail servisleri var.

onurözdemir

29.10.2020 19:20

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bilgisayarda Chrome'a Şifre Koymak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.