5.00 / 1 oy

ASP.NET'te email doğrulaması (validasyonu) yapmak

Kullanıcıdan bir textbox içinde bir e-posta adresi girmesini istiyoruz ama girdiği yazının valid (doğru) bir e-mail adresi olup olmadığını kontrol etmemiz gerek, yoksa geçersiz adreslere mail'ler göndermeye çalışabilir ya da kullanıcılardan hatalı kayıtlar alabiliriz. Bu işlem için biraz önce paylaştığım JavaScript ile email adresi kontrolü uygulamasını çalıştırmak, çok sayıda hatalı request'i engellemiş olacaktır. Ama sadece JavaScript'in ipiyle kuyuya inilirse yarı yolda kalınacağı da aşikar çünkü tarayıcılarda javasctipt'i disable etmek oldukça kolay. Bu yüzden ikinci JavaScript doğrulaması ile filtrelediğimiz email adreslerini bir kez de sunucu tarafında validasyon (validation) işlemine tabi tutacağız.

Klasik ASP.NET'te RegularExpressionValidator kontrolleri var ancak ben codebehind tarafında regex kullanarak kontrol etmenin daha pratik ve kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

ASP.NET'te textbox içindeki yazının aşağıdaki fonksiyona parametre olarak gönderilmesi sonucu dönen bool değer eğer doğru ise geçerli bir email adresi, değil ise geçersiz bir email adresi olduğunu anlamış oluruz.

private bool emailKontrol (string email)
{
  Regex re = new Regex(@"^[A-Z0-9._%+-]+@[A-Z0-9.-]+\.[A-Z]{2,4}$",
         RegexOptions.IgnoreCase);
  return re.IsMatch(email);
}

 

mbologlu

29.02.2020 18:17

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
ASP.NET'te email doğrulaması (validasyonu) yapmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.