5.00 / 1 oy

Arabalardaki hava sirkülasyonu nasıl çalışır?

Eski arabalarda (1990 öncesi) zaten hiç yok bu özellik ama sonraki yıllarda çıkan özellikle de klimalı araçlarda araç içerisindeki havayı dışarı atmak amacıyla konulmuş bir düğme vardır, üzerinde de genelde 3 modu bulunr: otomatik, manual ve kapalı. Benim merak ettiğim iki şey var aslında. Birincisi manuel ile otomatik arasındaki fark nedir? Manuele alınca da elimize yelpaze alıp sallaya sallaya içerideki pis havayı dışarı atmaya çalışmıyoruz sonuçta, her ikisi de otomatik gibi çalışmış oluyor. Diğer sorum ise bu pis hava dışarı atılırken dışarıdan da temiz havanın çekiliyor olması gerek mantık olarak, peki bu gelen dışarı havası hangi filtrelerden (hava filtresi, klima filtresi gibi) geçerek aracın içine girmiş oluyor? Örneğin kış vakti camlarda buğu olmasında bu havalandırma sisteminin etkisi nedir ya da dışarıdan gelen hava, trafiğin sıkışık olduğu bir alanda ne kadar temiz olabilir ki? Havanın çekildiği bölge kaputun altında bir yerlerde olması gerek sonuçta, o da öndeki arabaın egzoz dumanına maruz kalmıyor mu?

Konuyu çok yanlış da anlıyor olabilirim ama bilenler de mantıklı ve anlaşılabilir bir açıklama ile aydınlatabilirlerse çok sevinirim.

riddle

31.08.2019 14:01

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 1 Aralık 2021 08:15
    3

    çalışmaya çalışıyor olabilir ama en premium araçlarda bile öyle bir hava temizleme ya da kötü kokuyu dışarı atabilme durumu açıkçası yok. hatta son yıllarda bölgesel klima ile birlikte en çok dalgası geçilen teknolojilerin başında hava sirkülasyon özellikleri geliyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arabalardaki hava sirkülasyonu nasıl çalışır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.