5.00 / 1 oy

Arabalarda Klima Kullanımı Yakıt Tüketimini Artırır mı?

Sıfır ve bol aksesuarları arabalar alıp da araba çok yakar diye klimasını açmayan insanlardan çok var etrafımda. Buna karşılık bir de arabanın camını açmak aerodinamik yasaları gereği aracın sürtünme katsayısını artıracağı için klimaya göre daha fazla yakıt tüketimine yol açar diyenler var. Peki yaz sıcağında serinlemek için klima açmak mı daha tasarruflu yoksa cam açmak mı? Sunroof opsiyonel olduğu için bu senaryoyu seçenekler arasına dahil etmiyorum.

Birincisi, camı açmak ile klimayı çalıştırmak eşdeğer derecede serinlik sağlamadıkları için serinlemek amacıyla klimayı kullanmak zaten 1-0 önde. Araba seyir halindeyken cam açmanın rüzgar gürültüsünden zaten bahsetmiyorum bile, karşılıklı iki cam açarsanız da arabanızda uçmadık şey kalmaz.

Eski araçlarda (atmosferik motorlu araçlarda) klima çalıştırıldığında yokuş çıkarken arabanın çekişten düşme durumu olurdu, son 10 yılda artık çoğu otomobil üreticisi turbo motorları tercih ettikleri için klima kullanımının motorun çekişini etkileme gibi bir durumu da kalmadı, dolayısıyla buradan da klima sevmeyenlere ekmek çıkmaz.

Klima bakımını düzenli yaptıranlar bilirler, özellikle polen filtresi değişimi yapmak inanılmaz bir iç huzuru sağlar. Çıkan filtrenin içinin dolu ve simsiyah olduğunu görmek, yeni filtrenin de pamuksu beyazlığı insana ferahlık verir. Klimanın aracın içine kötü hava vermesi durumu olmaması da işte bu polen filtresi sayesinde sağlanır ama aracın polen filtresinin her yıl değiştirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Ayrıca klima için ozon temizliği ve sprey uygulamalar yapan yerler de mevcut. Camı açınca temiz hava gelir argümanı da böylece çürümüş oluyor, zaten sizin kırmızı ışıklarda beklerken camı açınca soluduğunuz şey temiz hava değil araçların eksoz dumanları ve balata zehirleridir.

Sonuç olarak arabada seyir halindeyken açık olan cam paraşüt etkisi yapar ve aracın aerodinamiğini olumsuz etkileyerek bir miktar daha fazla yakıt yaktırmış olur. Buna karşılık klima motoru da belirli bir enerji harcadığı için bunun da yakıt tüketimi üzerine olumsuz bir etkisi vardır. Ancak bu yazıda bu iki yakıt giderinden hangisinin daha fazla olduğunu hesaplamaktan ziyade arada camı açmak lehine bir fark varsa bile bunun önemsiz olduğunu anlatmaya çalıştım. 1000 kilometrede belki 1 TL bile olmayan bir yakıt tasarrufu için kan ter içinde araba sürüp bunca olumsuzluğa katlanmaya gerçekten değer mi?

İbrahim.Ceylan

13.10.2020 02:16

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arabalarda Klima Kullanımı Yakıt Tüketimini Artırır mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.