5.00 / 1 oy

Arabalar Neden Hararet Yaparlar ve Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Araçların en önemli bilgileri, direksiyonun arkasındaki ekranda görünen arabanın hızı, devir bilgisi, kalan yakıt durumu ve hararet durumudur. Yani aracın hararet bilgisi, bir sürücü için en sık takip edilmesi gereken ve en önemli dört bilgiden birisidir. Özellikle eski araç sürmüş araç sahipleri bu konuda daha fazla bilgi sahibi olsalar da yeni araçları sürerek araba kullanmaya başlamış daha genç sürücüler, daha elektronik araçlar kullandıkları için aracın harareti konusunda daha az bilgiye sahip olabilmekteler.

Aracın hararet göstergesinin verdiği bilgi, aracın motorunu soğutmak amacıyla görevli radyatör suyunun sıcaklığı bilgisidir. Bu sıcaklık, arabadan arabaya değişiklik göstermekle birlikte çoğunlukla her arabada standart olması gereken değer, ibrenin ortasında kalan değerleri ifade eder. Dolayısıyla bu sıcaklık arttıkça aracın motoru için tehlikeli bir durumun ortaya çıkması ihtimali artar ve araçlar da motor sıcaklığı uyarısı vererek çoğunlukla sürüş özelliklerini kısıtlarlar.

 

Arabalar Neden Hararet Yaparlar?

- Radyatör suyu eksik olabilir, bu eksilmenin bir çok sebebi olabileceği gibi en sık karşılaşılan sebep su kaçaklarıdır.

- Kışın radyatör suyu içinde yeterli antifriz yoksa su, aşırı soğukların etkisiyle donmuş olabilir

- Radyatör suyunun motoru soğutabilmesi için gezinimini sağlamakla görevli devirdaim pompası stabil çalışmıyor olabilir

- Radyatör suyunun sıcaklığını ölçmekten sorumlu termostat arızalı olabilir

- Radyatör fanı eğer gerektiği gibi çalışmıyorsa radyatör suyunu tekrar soğutamaz, bu da radyatör suyunun ısınması anlamına gelir

- Aracın yağ ve su seviyelerinin doğru olmaması

- Vantilatör kayışının gergi ayağının arızalı olması

- Eski araçlarda sıkışık trafikte çok fazla dur kalk yapmak

 

Arabalar Hararet Yapınca Ne Yapmak Gerekir?

Radyatör suyunu soğutmak için sakın soğuk su takviyesi yapmaya ya da dışarıdan soğuk su müdahalesi yapmayı düşünmeyin, bu radyatör suyu haznesinin çatlamasına yol açacaktır. Aracı en kısa sürede trafiği aksatmayacak bir yere çekerek çekiciyi çağırmalısınız.

xenix

09.08.2020 17:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arabalar Neden Hararet Yaparlar ve Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.