5.00 / 1 oy

Araba Farı Nasıl Temizlenir?

Merhaba, uzun zamandır gece yolculuğu yapmadığım için aracın farlarının ne durumda olduğunu da fark etmemişim. Tatil dönüşü eve varıncaya kadar akla karayı seçtim resmen. Döner dönmez de ilk işim internetten araştırarak arabanın farlarını kendi imkanlarımla nasıl temizleyebileceğim oldu.

Arabaların farları, özellikle de eski tip halojen ampul kullanan farlar zamanla buğulanma yapıyorlar ve aracın gece aydınlatma kapasitesinin ciddi bir şekilde azalmasına yol açıyor. Arabalarla sadece sürücü olarak ilgili birisiyim ve çoğu arkadaşım gibi araç parçaları ya da modifikasyon gibi şeylerle hiç ilgim yoktur. Araçların farları da iç tarafından buğulandığı için hep bu buğuların temizlenebilmesi için farların sökülmesi gerektiğini düşünürdüm, meğerse hiç gerek yokmuş ve çok hesaplı ürünler sipariş ederek basit bir silme işlemi ile bu buğulanmalar temizlenebiliyormuş. Uygulamayı yapmam 5 dakika sürdü sürmedi, sonuç olarak neredeyse farlarım yok gibiymiş ve artık gece önümü rahatça görebileceğim kadar aydınlatma sağlayabiliyor farlarım.

Gerekli malzemeler: İnternetten bir adet yüzey temizleyici (ben aspirin marka olanı aldım) sipariş edin, evden de 2 tane bez alın ve aracınızın yanına inin. Önce yüzey temizleyiciyi beze püskürtün ve bu bezle her iki farı da iyice cilalayın. Sonrasında da diğer kuru bezle cilayı kurulayın. Su kullanmanıza gerek yok, tüm işlem bu kadar.

İnternette far temizleyici kit adı altında çok pahalı ürünler de satılıyor ama o kadar para vermeye hiç gerek yok. Uygulaması için de sanayiye gidip tonla para harcamaya hiç gerek yok. Toplam maliyet 20 TL tuttu ve uygulaması da 5 dakika sürdü. Yüzey temizleyicinin de çok az bir kısmını kullandım, bozulmadan durursa en az 10 kere daha kullanırım ya da kullanması için arkadaşlarıma veririm artık.

Metin.Hopur

30.08.2020 09:48

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Araba Farı Nasıl Temizlenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.