5.00 / 1 oy

Android uygulamasında hata mesajı göstermek

Android uygulamalarımızda bazen yazılımsal ya da bağlantısal hatalardan, bazen de kullanıcıların hatalı girdilerinden kaynaklanan hatalar oluşur. Bu durumu arka planda log tutarak kendimiz elbette görebiliriz ama yaptığı işlemin hata ile sonuçlandığını kullanıcıya da bildirmek gerekir. Örneğin başarısızlıkla sonuçlanmış kayıt formu doldurma işlemi sonucunda şöyle bir hata mesajı gösterebiliriz.

android hata mesajı

Hata mesajı göstermek için her defasında bir AlertDialog oluşturmak yerine tek bir metod oluşturarak hata mesajını parametre olarak almasını sağlarsak tüm sınıf içerisinde tüm hata mesajlarımızı aynı metodu çağırarak kullanabiliriz.

private void hataMesajiGoster (String mesaj) {
  new AlertDialog.Builder(this)
      .setTitle("Bir hata oluştu")
      .setMessage(mesaj)
      .setPositiveButton(android.R.string.ok, null)
      .setIcon(android.R.drawable.ic_dialog_alert)
      .show();
}

Şimdi de hataMesajiGoster metodunu nasıl çağırabileceğimize bakalım. Bu sefer de login işlemi başarısız oldu mesajını ileten bir AlertDialog gösterelim. Mesaj bilgisi metoda parametre olarak gönderildiği için artık bu işlemi aşağıdaki tek satır kod ile yapabiliriz.

showErrorDialog("login işlemi başarısız");

utku33

29.04.2020 00:37

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Android uygulamasında hata mesajı göstermek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.