5.00 / 1 oy

Uzaktan kumandanın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız

Size bu yazıda çok faydalı ve az bilinen bir bilgiyi paylaşacağım. Diyelim ki elinizde bir uzaktan kumanda var ve uzaktan kontrol etmek istediğiniz cihaza bir sebepten komut gönderemiyor. Örneğin televizyon kumandası ile televizyonu açmaya çalışıyorsunuz ama açmıyor. Kumanda mı bozuk, pil mi boş, televizyon mu arızalı nasıl anlayacaksınız?

Bu ihtimaller arasında en kolay çözülebilir senaryo, uzaktan kumandanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Bu durumda da pil değiştirmenize rağmen pil mi boş yoksa diğer senaryolardan birisi mi geçerli yine kararsız kalınması mümkün.

Bir uzaktan kumandanın çalışıp çalışmadığını anlamak için ön tarafındaki kızılötesi (infrared) ışın yayan noktaya bakılmalıdır. Eğer kumanda sağlam ise bir şekilde kızılötesi sinyal gönderebiliyor olmalıdır. Ancak çıplak gözle kızılötesi ışınları görmek mümkün olmadığı için uzaktan kumandanın ön tarafında bir kızılötesi ışın faaliyeti var mı yok mu anlaşılamaz. Bunun için gelelim yapmanız gereken çözüme:

Telefonunuzun kamerasını açın ve kumandanın bir düğmesine basarken ön tarafında bir ışık hareketliliği olup olmadığını kontrol edin. Çıplak gözle göremediğiniz infrarred sinyalleri telefon kamerası ile görülebilir, böylece uzaktan kumandanızın çalışıp çalışmadığını da kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Uzaktan kumanda neden bozulur?

bkz: Uzaktan kumanda nasıl yeniden programlanır?

bkz: Creality Ender 3 Pro'ya Uzaktan Bağlantı Kurmak

bkz: Uzaktan kumandalı akülü araba tavsiyesi (2019)

bkz: Araç kumandası nasıl kopyalanır?

bkz: Xiaomi Mi Box S Kumandası Yerine Telefon Kullanmak

Ahmet.Güler

02.10.2021 16:21

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 20 Ağustos 2022 12:33
    0

    artık yeni kumandalar bluetooth ile ana cihaza ulaşıyor olabiliyorlar, bu durumlarda verdiğiniz bilgi işe yaramasa da kızılötesi ışın şeklinde iletişim kuran aygıtlar için (bildiğimiz eski kumandalar) çok faydalı bir bilgi. ama bluetooth bir uzaktan kumandanız varsa zaten böyle bir ışık alanı göremezsiniz ki normaldir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Uzaktan kumandanın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.