21.08.2013
4.53 / 30 oy

Lizojeni Nedir?

Lizojeni Ne Demek?

Lizojeni, enfeksiyona neden olan virüs genomunun (bir virüsün nükleik asit merkezindeki gen topluluğu), konak hücrenin (bakteri) kromozomuyla kalıcı bağ kurup kromozomla birlikte çoğaldığı enfeksiyon sürecidir.

Lizojenik enfeksiyona neden olan virüse profaj adı verilir. Bu durumda virüs genomu konak hücreyle hala bağlantı halindedir. Başka virüs enfeksiyonlarının tersine lizojenide, projeni virüsleri üretilmez. Kocak hücrelerde (lizojeler) yerleşmiş gizli virüs genomunun morötesi ışığa mağruz bırakılması gibi belli bir işlem uygulanmazsa, enfeksiyon etkeni virüsün ortadan kaybolduğu sanılır. Böyle bir uygulamayla uyarılan virüs genomu öoğalmaya ve virüsler olgunlaşmaya başlar. Bunu, hücrenin çözünerek dağılması ve çok sayıda virüs parçacığının üremesi izler.

Lizojeni Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 22607 kez okundu

21.08.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • martinci
  14.03.2020

  peki lizojeni ile sars-cov-2 (kovid-19 corona virüsü) arasında nasıl bir ilişki olduğunu ve insanların kendilerini bu virüsten koruyabilmeleri açısından bu bağlamda yapabilecekleri bir şey olup olmadığını bilen tıp konusunda eğitim almış kimse var mı burada?

 • neden_84
  17.02.2016

  yazıda bahsetmemiş fakat bana bir nevi kanser gibi geldi. kromozomla birlikte çoğalıyormuş.

 • kartal20
  09.10.2014

  profaj diye virüs mü olur, hayvanın adı benimkinden aha karizmatik resmen

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.