11.02.2018

Excel DAVERAGE (VSEÇORT) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri

Excel DAVERAGE (VSEÇORT) Fonksiyonu Ne Amaçla Kullanılır?

DAVERAGE, Microsoft Excel yazılımı içerisinde veritabanı (database) seçimi işlemleri yapmayı sağlayan fonsiyonlardan ortalama almak amaçlı olarak kullanılan fonsiyondur. Belirtilmiş bir tablo içerisindeki alanlar üzerinde belirtilmiş şartları sağlayan satırların filtrelenmesini ve dilenen sütunlar üzerinden ortalamasını hesaplamaya yarar.

 

Excel DAVERAGE (VSEÇORT) Fonksiyonu Örneği

Excel DCOUNT (VSEÇSAY) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri makalesinde hazırladığımız veri seti, DAVERAGE için de oldukça uygun bir örnek. Hatırlamak gerekirse stoklarımızda çeşitli markalardan 12 çeşit notebook olduğunu ve bu notebooklara ilişkin hayali olarak ürettiğimiz ram miktarı, işlemci türü, boyutu ve fiyatının olduğu bir veri setini aşağıdaki gibi üretmiştik.

Excel DAVERAGE data

Soru 1: Ram miktarı 8 Gb olan notebook’ların fiyat ortalaması ne kadardır?

Çözüm: Bir ya da birden çok sütundaki veriler üzerinde istediğimiz şartları sağlayan veri setleri (tablo da diyebiliriz) içerisinde istediğimiz sütun verisi üzerinden ortalama almamızı sağlayan Excel fonksiyonunun DAVERAGE olduğundan bahsetmiştik. Peki bu fonksiyon nasıl kullanılır? DAVERAGE fonksiyonu, 3 parametre ile çalışmaktadır, bunlar:

Excel DAVERAGE fonksiyonu

DATABASE: Veri setimiz, diğer bir deyişle başlıklar ile birlikte tablonun tamamı.

Field: Ortalama alma hesaplamasını yapacağımız sütun. DCOUNT fonksiyonunda field alanının bir önemi yoktu çünkü tüm alanların sayısı aynıydı, ancak bu sefer DAVERAGE fonksiyonunda field alanı çok önemlidir çünkü neticede ortalamasını alacağımız veriler bu sütun olacaktır.

CRITERIA: Ortalaması alınacak satırların hangi kriterler ile seçileceği bu alana yazılmalıdır. Diğer database fonksiyonlarında olduğu gibi DAVERAGE fonksiyonunda da  kriterler alanına başlıkların da yazılması gerekmektedir ki Excel de bu sayede veri setindeki ilgili sütunları bu başlıklar ile ilişkilendirerek sayım işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Excel DAVERAGE örnek

İlgili seçimleri yapmamızın ardından depomuzdaki 8 Gb Ram’e sahip bilgisayarların fiyat ortalamasının 6762 TL olduğunu görseldeki formula result alanından da görebiliyoruz.

Soru 2: Ram miktarı 6 ile 16 arasında olan notebook’ların fiyat ortalamasını DAVERAGE fonklsiyonu ile hesaplayınız.

Çözüm: Diğer database fonksiyonlarında olduğu gibi DAVERAGE fonksiyonuna da birden fazla kriter eklenebilmesi mümkündür. Fonksiyon parametrelerimizden kriterler alanını aşağıdaki gibi revize etmemiz yeterli olacaktır.

Excel DAVERAGE kullanımı

Sonuç ise 6705 TL olacaktır. Verilerimiz hayali olarak üretildiği için marka ve karşılık gelen fiyatlar arasında tutarsızlıklar dikkate alınmamalıdır.

Soru 3: Ram miktarı 4 ile 8 arasında olan 15 inç büyüklüğündeki i5 cihazların fiyat ortalamasını DAVERAGE fonksiyonu ile hesaplayınız.

Çözüm: Excel, bazen gerçek bir veritabanı yazılımından bile daha hızlı çözüm üretebilmemizi sağlayabiliyor, elimizde 1 milyonun çok üzerinde bir veri seti yoksa sadece Excel kullanmak yeterli bile olabilir.

2. sorunun çözümüne benzer şekilde parametrelerimizi güncelleyerek sonucun değiştiğini kontrol edelim:

Excel DAVERAGE çözüm

Sonuç 7714 TL olacaktır.

Excel DAVERAGE (VSEÇORT) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 5297 kez okundu

11.02.2018 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • canergemveren
  12.08.2019

  elinizde veri seti varsa kesinlikle excel her derde en kısa yoldan devadır. hesap makinesi ile yapamayacağınız bir dolu işlem varken excel bunları sadece bir formül ile istediğiniz uzunluktaki veri ile yapabilir. ortalama almak da buna bir örnek olarak gösterilebilir.

 • Mahmut.Yıldız
  01.01.2019

  excel'i ilk defa kullanıp da ucundan fonksiyonları kullanmaya ve anlamaya başlayan insanlar bir anda sayısal her türlü işlemi yapabilecekleri özgüvenine kavuşuyorlar, aslında bu güveni duymakta haklılar da çünkü temel 10-20 fonksiyon ile gerçekten de bence yapılamayacak işlem yok ama daverage gibi fonksiyonlar ile daha hızlı ve daha az işlem ile çözüme ulaşma imkanı sağlayabiliyorsunuz

 • sema ozturk
  03.08.2018

  internette çok fazla kaynak var gibi görünse de çoğu 1 ya da 2 kaynaktan türetilerek hazırlanmış para amaçlı içerikler, haliyle de böyle emek ve zaman harcanarak hazırlanmış yazıların değerini bilmek ve mümkünse çoğaltmak gerek

 • mabayrak
  03.08.2018

  örnekler yeterli çeşitlilikte hazırlanmış ve çözümler de güzel bir detayda açıklanarak sunulmuş, yazılarınıza ara mı verdiniz yoksa devamını göremeyecek miyiz?

 • secknakliyatci
  16.06.2018

  iyi düzeyde excel kullanabilenlere hep imrenmişimdir ama neresinden başlayıp nasıl ilerleyeceğim derken dışarından bakıldığında çok zor görünüyor, en güzel kısmı da bahsettiğiniz gibi bir şeyi yapmanın sadece bir yolu olmaması

 • classical_m
  04.05.2018

  excel'in çok sevdiğim bir özelliği, belirli bir amaç için üretilmiş bir fonksiyon varsa ve siz onu bilmiyor da olsanız bir şekilde daha uzun formüllerle de olsa o sonuca ulaşabiliyorsunuz. Burada da durum aynı, if blokları ve biraz matematiksel işlem ile de daha zor yoldan da olsa aynı sonuçları bulmak mümkün, ama faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

 • yavuzlar
  21.04.2018

  veritabanı raporlama programları ile bu işlemleri yapmak için daha fazla emek ve zaman gerekirken hepimizin bilgisayarında bulunan excel'in de böyle kerametleri olduğunu bilmek, elimizdeki araçları kullanmayı ne kadar bilmediğimizi gösteriyor, excel derslerinizi keyifle takip ediyorum

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.