5.00 / 1 oy

Yeni Peugeot 508 incelemesi

Peugeot'un sitesinden halen düzelnli olarak açıp açıp yeni Peugeot 508'in fiyatını ne zaman girecekler diye kontrol ediyorum. Tasarımı ile D sınıfındaki rakiplerini arkasında bırakacak mükemmel bir araç yaptılar ama bakalım bu güzelliğin bedeli bize ne kadara gelecek? Bu süreçte Peugeot 508'i yakından görüp binme fırsatı buldum ve tespitlerimi kısaca yazmak istiyorum. Araç piyasaya çıktıktan sonra alınır mı alınmaz mı onları da yine yazar çizeriz ama önden biraz bakalım Peugeot 508 ne kadar iyi ya da ne kadar farklı.

Peugeot, 3008 ile başlayan yeni tasarım dilini bizde fazlaca kullanılan 508 modeline de uygulayarak ortaya kendi sınıfı için bile çok şık bir tasarım sundu. Ön tasarımı da arka tasarımı da logosu kapatılarak bakıldığında sportif şık bir sedan izlenimi veriyor, gerçi artık Peugeot logosunun da bu tasarım dili ile birlikte kötü şöhretini üzerinden sileceğini düşünüyorum. Güncel araç tasarımlarındaki karakteristik vurgulardan Peugeot 508 de nasibini almış ve ön tarafında farların altındaki yukarıdan aşağı gelen uzun led ışıklandırmaları ile arkanızdan gelen aracın Peugeot 508 olduğunu karanlıkta bile anlayacaksınız. Araçta sis farına yer verilmemiş bu arada.

Yeni Peugeot 508, önceki kasasına göre farklı boyutlarda bir araç. Hem boy olarak daha kısa (8 cm), hem de tavan yüksekliği olarak daha alçak (6 cm). Günümüzde sedan arabalar genellike yeni kasalarında birkaç santimlik büyümeler yaparak iç alanını daha genişletmeye çalışırlarken bence radikal bir karar olmuş bu ufaltma operasyonu. Araç zaten arkadan bakıldığında coupe gibi de göründüğü için sportiflik konusunda hiç olmadığı kadar farklı bir karaktere sahip. Peugeot 3008'in arka stoplarında gördüğümüz aslan pençeleri yine yerini almış. Araca arkadan bakan birisi de yine yeni Peugeot 508 olduğunu bilmese, bir spor arabanın arkasına bakıyor olduğunu söyleyebilir. Bagaj kapağının arkaya doğru sivrilerek gitmesi de araçta sanki bir spoiler varmış hissi uyandırıyor. Araç sedan bir coupe olarak tasarlandığı için hem arka camları daha sportif görüünüyor, hem de ön ve arka kapı camlarında coupe arabalarda olduğu gibi çıtasız olarak hazırlanmış. Bagaj da elektrikli olarak otomatik açılıp kapanabilen bir teknolojiye sahip ve tasarımına uygun olarak arka camı ile birlikte açılıyor. Bagaj açma düğmesi de 508 ibaresinin ortasındaki sıfırın ortasından kaldırılıp, bagajın ortasındaki Peugeot logosunun altına yerleştirilmiş.

Arabanın iç konforu, küçülen boyutlarına göre oldukça ferah. Arka koltuklara 1.80 boyutlarında birisi rahatlıkla oturabilir ve seyahat edebilir. Araçta yeni BMW 3 serisinde olmayan havalandırma kanalları olması da cabası! Ama araç coupe formunda olduğu için tavanı biraz daha basık, arka yan camlar da biraz daha yüksekte, bu da arabanın arkasının biraz daha karanlık gibi olmasına yol açıyor. Açık renkli bir döşeme seçeneği sunulursa biraz ferahlama hissi katılabilir.

Yeni Peugeot 508'in sürücü alanı Peugeot 3008'de de gördüğümüz yenilikçi tasarıma sahip. İlk torduğunuzda sportif koltukları, yan destekleri ile sizi çok iyi sarıyor ve lüks bir spor arabada olduğunuz hissini veriyor. Küçük direksiyon simidi, vites kutusu ve göstergeler inanılmaz güzel tasarlanmış ve kullanımları da oldukça pratik. Küçük direksiyon simidine alışmak biraz zaman alabiliyor çünkü geleneksel direksiyon simitlerinde göstergelere farkında olmadan direksiyon simidinin ortasındaki delikten bakarız, bu tasarımda ise direksiyon simidinin üzerinden bakıyorsunuz. Yola hakim hissettirmesi açısından bana güvende hissettirdi, tır sürmediğimiz için direksiyon simidinin de küçük olmasında bir mahsur yok zaten. Üst tarafı da düz olarak hazırlanmış bu direksiyon simiti bizim alışkın olduğumuzun aksine yanlardan daha güzel bir tutuş hissine sahip, artık vitesin de çok bir gereği kalmadığı için iki el direksiyonda 9:15 konumunda kullanması daha rahat oluyor. Vites kutusunun olduğu alan hafif yukarı doğru eğimli, vitesin sağında da muhtemelen uzaktan kumandaları koyacağımız eşya saklama gözü bukunuyor. Telefonu kablosuz olarak şarj edebileceğiniz bölme ise aşağıda konumlandırılmış ve bana en saçma gelen şey de bu oldu bu araçta. Telefonu gözünüzün önünde tutmak isteyeceğinizi düşünürsek kablosuz şarj olması demek biraz zor bir yere koymak anlamına gelecek.

Peugeot 508'in sürüşünden de bahsedecek olursak, araç manuel de dahil olmak üzere 5 farklı sürüş modunda geliyor ve sürüş modları ile birlikte aracın vites değiştirme devir tercihleri ile birlikte süspansiyon sertliği de değişiyor. Aracın şanzımanı 8 ileri vites ile geliyor ve geçişleri oldukça yumuşak ve hızlı. Ses yalıtımı konusunda şehir içinde çıtasız camları ile birlikte nasıl bir performans sunacak bunu henüz deneyimleme fırsatı bulamadığım için yorum yapamıyorum. Şehir için yakıt tüketimini de yine zaman gösterecek.

Tasarımının coupe sedan olmasını düşünecek olursak bu aracın rakipleri de eski kasasında olduğu gibi Passat, Insignia gibi araçlar yerine Arteon ve A5 gibi araçlar olması daha uygun.

Peugeot 508 GT modelleri EAT8 ileri şanzıman ve 225 beygir 1600 motor gücü ile ile satışa çıkacaklar. Peugeot 508 baz modelde ise 180 beygir gücü sunuluyor. Jantlar, beyaz arka far tasarımı, elektriksiz manuel koltuk, iCockpit ekran boyutu, ön kamera, sürüş asistanı plus, night vision, 360 derece renkli kamera sistemi, bazı iç ambiyans aydınlatmaları, alüminyum pedallar, Full LED ön farlar, bazı görüş paketi elemanları, Focal HI-FI müzik sistemi gibi aksesuarların varlığı da aracın paketine göre sunuluyor.

engin103

31.10.2019 14:31

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 5 Mayıs 2022 21:43
    0

    bence eski 508'in başarısına ulaşamadı bu araba, tasarım olarak fazla spor ve haliyle güncel fiyatlar da çok yüksek

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yeni Peugeot 508 incelemesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.