5.00 / 1 oy

Word'de iki farklı formatta sayfa numarası nasıl verilir?

Word'de bir kısmı roma rakamı ile, devamı ise normal rakamlar ile sayfa numaralandırılması yapılması gereken bir word dosyam var ama sayfa numarası ekle deyince tüm word dosyasının sayfa numarası tasarımı aynı olmuş oluyor, bunun bir yolu olmalı?

felimix

08.07.2019 12:10

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • isa
  8 Temmuz 2019 13:15
  51

  Özellikle tez, rapor ya da kitap çalışmalarında word kullananların başına çok sık gelen bir problem bu, ama çözümü basit. Çok sık kullanmak durumunda kaldığım için size olabildiğince açıklayarak göstermeye çalışayım:

  - Ön sayfada kapak olsun, kapakta sayfa numarası olmayacak

  - Kapaktan sonra 3 sayfa roma rakamı ile numaralandırılmış kısımlar olsun, buraya içindekiler ya da teşekkür gibi kısımları koyarak değerlendirebilirsiniz

  - Roma rakamı ile olan sayfalar bittikten sonra da standart sayılar ile sayfa numaralandırmaları 1'den başlayarak başlasın

  Sayfaların birbirinden bağımsız olmalarını sağlayan word özelliği, kesme (break) olarak adlandırılıyor. Biz de kapak/roma rakamlı sayfalar/içerik olmak üzere üç farklı alan (section) kullanacağız. bunun için kapaktan sonra ve roma rakamlı alanlardan sonra birer kesme (break) atacağız.

  Adım adım nasıl yapacağınızı yazıyorum:

  1. Kapak sayfanızın sonuna gelin ve Sayfa Düzeni (Layout) > Kesmeler (Breaks) > Bölüm sonu (Next Page) tuşuna basın. Bu işlemi yaptığınızda artık word dokümanınız, kapağı diğer alanlardan farklı bir alan (section) olarak görecektir. Sayfanın alt tarafına (footer) çift tıklayarak bunu test edebilirsiniz.

  2. Şimdi de roma rakamlı sayfaları diğer sayfalardan farklı bir alan yapmak için son roma rakamlı sayfanın sonuna gelip aynı işlemi uygulayalım. Sayfa Düzeni (Layout) > Kesmeler (Breaks) > Bölüm sonu (Next Page) işlemini burada da uyguladığınızda yine sayfanın alt tarafına çift tıklarsanız word dokümanınızın 3 farklı alana ayrıldığını teyit edebilirsiniz. Şimdi gelelim bu 3 farklı alana 3 farklı sayfa numarası eklemeye.

  word farklı formatta sayfa numaraları

  3. Kapakta sayfa numarası olmayacağı için burada bir işlem yapmamıza gerek yok, diğer alanlara sayfa numarası eklerken kazara kapağa da sayfa numarası eklerseniz çift tıklayarak geri silebilirsiniz.

  4. Roma rakamlı alanların sayfa numaraları birden başlayaral i ii ve iii olacak. Bunun için ilk roma rakamlı sayfaya gelerek (dokümanın 2. sayfası) sayfa ekleyin. Bunun için Ekle (Insert) menüsü altında Sayfa Numarası (Page Number) menü yolunu takip edebilirsiniz. Açılan oklar yardımıyla da sayfa numaralarını sayfanın altı ya da üstü gibi hangi alanına eklemek istediğinizi seçebilirsiniz.

  5. Seçimi yaptıktan sonra bu alana (section) ait sayfa numaralandırmalarının önceki alandan bağımsız ve 1'den başlayacağını word'e anlatmak gerek. Bunun için birincisi, altyazılara çift tıklayıp tasarım (design) menüsü açıldığında Öncekine Bağla (Link to previous) seçiminin kaldırılması gerek. Böylece artık sayfa numaralarımız önceki sayfayı takip etmeden istediğimiz sayıdan başlayabilecek. İkincisi ise Ekle > Sayfa Numarası altında Sayfa Numaralarını Biçimlendir (Format Page Numbers) seçilerek sayfalamaya başlanacak sayının 1 olduğunun seçilmesi gerek. Tasarım olarak da üstteki sayı biçimi (page format) açılır kutucuğu içerisinden roma rakamı, sıralı harf ya da düz rakam gibi seçimler buradan değiştirilebilir.

  4. Aynı işlemi içeriklerin bulunduğu normal sayfa içerikleri alanı için de tekrarlayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

  word iki farklı formatta sayfa numarası vermek

  Örnek bir dokümanı ekte paylaşıyorum.

  iki farklı formatta sayfa numrası olan word dosyası örneği

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Word'de iki farklı formatta sayfa numarası nasıl verilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.