5.00 / 1 oy

Windows'ta clipboard içinde birden çok öğe saklamak (pano geçmişi)

Clipboard konusunda bir tanım, bir de uyarı yaptıktan sonra bir de Windows özelliğinden bahsedelim. Diyelim ki Windows'ta kopyala komutu ile panonuza bir yazı kopyaladınız ve bu yazıyı kaybetmemek için üzerine başka bir kopyalama yapamıyorsunuz. Herhangi bir program kurmadan Windows 10 içindeki çoklu pano (pano geçmişi / clipboard history) özelliği ile tüm kopyaladığınız yazıları tarihçe ile saklamaya devam edebilir ve bu sayede gerek oldukça istediğiniz pano elemanını yapıştırabilirsiniz. Windows 10'da pano geçmişini aktive etmek için:

- Start menüsünden dişli simgesine basarak ayarlar (settings) menüsüne girin ve arama çubuğuna pano geçmişi (clipboard history) yazın.

- Açılan pencerede birden çok pano elemanını saklamaya izin veren pano geçmişi (clipboard history) özelliğini aktif hale getirin.

windows clipboard history.

Artık panonuzdaki yazıları tarihçe olarak görebilir ve istediğinizi seçerek yapıştırabilirsiniz (kısayolu ctrl+v değil, windows tuşu+v). Farklı bir kısayolu olduğu için eski düzen yapıştır yapmaya da devam edebilirsiniz. Son olarak eğer bu özelliği çok kişinin kullandığı ortak bilgisayarlarda kullandığınız için güvenlik gerekçesi ile iptal etmek isterseniz, yine aktif hale getirdiğiniz yerden bu windows özelliğini kapatabilirsiniz.

RainingCodes

22.04.2020 15:13

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 25 Eylül 2022 17:11
    0

    sadece son kopyalanan öğenin kullanılabilmesi bence de çok sinir bozucu bir durum, aynı anda 2 yapıştırma eylemi yapılacaksa git kopyala gel yapıştır işlemini iki kere tekrarlamak gerekiyor. insan istiyor ki bir seferde ne varsa kopyalayayım da sırayla hepsini gerekli yerlere geri dönmeden yapıştırayım

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows'ta clipboard içinde birden çok öğe saklamak (pano geçmişi)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.