5.00 / 1 oy

Windows klavyesi nasıl Türkçe yapılır?

Yeni bir başlangıç olsun dedik temizilik olsun dedik Windows 10'u formatlamış oluruz dedik ama alışkın olduğum ve önceki Windows'umda yaptığım o kadar çok ince ayar varmış ki format attığıma atacağıma pişman oldum. Sağ alt taraftaki klavye dil seçenekleri arasında sadece Türkçe Q klavye olsun istiyorum ama ingilizce klavyeleri de kendi ekledi ve ben ne zaman Türkçe klavyeyi seçsem kendiliğinden yine ingilizce klavyeye geçip beni sinir ediyor. Nedir bu problemin kalıcı çözümü?

windows 10 klavye dil seçenekleri

husen

19.09.2019 23:57

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 21 Ekim 2019 12:05
  3

  Eskiden bölge ve dil seçenekleri altından istenmeyen klavye dillerini kaldırmak mümkündü ama windows 10 güncellemelerinden sonra böyle bir ayar bulamadım ben de. Kendi adıma aynı problemden internette araştırmalar yaptıktan sonra aşağıdaki komutları powershell'de yazarak kullanmadığım klavye seçeneklerini kaldırmayı yine başaramadım. Microsoft kendi sitesinde bir kullanıcıya bu şekilde destek vermeye çalışmış ama kodlar hata veriyor.

  Not: Shift+Alt kombinasyonu da sürekli elimin altında olduğu için elim çarptıkça yanlışlıkla klavye dili değiştiriyorum.

  Aşağıdaki kodu powershell'e yazınca halen iki dil görmeye devam ediyorum.

  Get-WinUserLanguageList

  powershell klavye

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows klavyesi nasıl Türkçe yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.