5.00 / 1 oy

Windows 10'da Dosya Silme Onayını Etkinleştirmek

Eski Windows sürümlerinde bu özellik default olarak etkin bir biçimde geliyordu gibi hatırlıyorum ama Windows 10'da her yeni format atma işleminde sıfırdan etkinleştirmek gerekiyor. Neden bahsettiğimizden emin olmayanlar için problemi bir tanımlayalım.

Problem: Windows 10'da bir dosyayı sil dediğimizde hiçbir uyarı mesajı çıkmadan dosya hemen siliniyor ve geri dönüşümüm kutusuna atıyor. Yanlışlıkla silinen dosyaları da geri dönüşüm kutusuna gidip bulmak ve kurtarmak gerekiyor.

Çözüm: Dosyaları sil dediğimizde bir uyarı penceresi çıkmasını ve dosyayı silmek istediğinize emin misiniz diye sormasını istiyoruz. Evet dersek geri dönüşüm kutusuna atsın, hayır dersek de silme işlemi iptal edilsin.

Şimdi adım adım dosya silme uyarı penceresini Windows 10'da nasıl etkinleitirebileceğimize bakalım. Bu da çok kısa bir işlem ve 5 saniye gibi bir sürede bu etkinleştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

1. Masaüstüne gelin ve geri dönüşüm kutusuna sağ tıklayarak Özellikler seçeneğine tıklayın. Eğer masaüstünde geri dönüşüm kutusu ikonu yoksa şu şekilde ikonu masaüstünüze ekleyebilirsiniz: Windows 10'da Masaüstünde Geri Dönüşüm Kutusunu Göstermek

2. Geri Dönüşüm Kutusu Özellikleri penceresinin alt kısmında Silme Onay İletişim Kutusunu Göster yazan kutucuğu işaretleyin (aktif duruma getirin).

3. Uygula ve Tamam butonlarına basın.

Artık bir ya da birden fazla dosyayı silmek istediğinizde Windows size dosyaları silmeye emin olup olmadığınızı sorarak teyit edecek ve eminseniz dosyalarıız silinecek.

Benzer diğer ayar değişiklikleri:

Windows 10'da Arama Kutucuğu Nasıl Kapatılır?

Windows 10'da Görev Çubuğunda Gruplamayı Devre Dışı Bırakma

afacan

19.10.2020 11:32

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows 10'da Dosya Silme Onayını Etkinleştirmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.