5.00 / 1 oy

The connection name LocalSqlServer was not found Hatası

Bugün Asp.net ile kodlanmış bir internet sitesinin durup dururken The connection name 'LocalSqlServer' was not found in the applications configuration or the connection string is empty şeklinde bir hata verdiğini fark ettim ve hata kaynağı olarak da machine.config dosyasını işaret ediyordu. Hosting firmasının adını vermeyeyim ama genellikle bu tür hatalarda sorun bizden kaynaklanmıyor deyip geçmeyi tercih ediyorlar, halbuki çalışan bir sistemin bir anda hata üretmeye başlaması ancak sunucuda yapılan bir değişiklik ya da hata sonucu ortaya çıkabilir. Barındırma servislerinde machine.config dosyasına erişmek de mümkün olmadığı için web.config üzerinden <clear/> ifadesini aşağıdaki gibi gerekli yerlere ekleyerek problemi çözmüş oldum. Benim gibi bu hatayı alarak sadece web.config dosyasına erişimi olan yazılım geliştiricileri için paylaşmak istedim.

Öncelikle aşağıdaki düzenlemeyi deneyin;

<connectionStrings>
  <clear/>
  ...
</connectionStrings>

Eğer hata devam ederse ya da başka bir hata alırsanız connectionStrings düzenlemesini silerek bir alttaki kodları deneyin.

<profile>
 <providers>
  <clear />
  ...
 </providers>
</profile>

<membership>
 <providers>
  <clear />
  ...
 </providers>
</membership>

<roleManager ...>
 <providers>
  <clear />
  ...
 </providers>
</roleManager>

clear kod satırı ile machine.config dosyasından miras kalan ilgili ayarlar silindiği için web.config dosyasındaki ayarlar ile istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.

malabacak

08.07.2020 00:50

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
The connection name LocalSqlServer was not found Hatası

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.