5.00 / 1 oy

Termal Macun Bozulur mu?

Termal macunlar, bilgisayarınızın ısınmaması için içindeki havalandırma sistemi ile işlemciniz ve ekran kartınızın temas noktalarına sürülen bir çeşit sıvı. Bu sıvı da o bölgede donarak havalandırma sisteminin işlemci ve ekran kartı üzerindeki etkisini artırıyor ve bir nevi soğutma iletkenlik özelliği artmış oluyor bilgisayarın.

Emektar bilgisayarım ısınmaya başladığı için en son yaklaşık 3 yıl önce yaptığım termal macun işlemini tekrarlamak istiyorum. Bu işlemi ilk uyguladığımda dokunamayacak kadar çok ısınan bilgisayarımı inanılmaz rahatlatmıştı ve 3 yıl boyunca da neredeyse hiç ısınma problemi yaşamadım. Ama termmal macunların bir sağlıklı kullanım ömrü var ve bir süre sonra bilgisayara sürdüğünüz termal macunlar etkilerini kaybediyorlar.

Zamanında fazla termal macun satın aldığımı hatırlıyordum, çekmeceyi karıştırınca da o zaman kullanmamış olduğum açılmamış termal macunu buldum ve şimdi tekrar kullanarak bilgisayardaki termal macunu yenilemeyi düşünüyorum. Sormak istediğim ise termal macunun son kullanma tarihi olur mu? Yani özelliğini termal macunlar şırınga tüplerinde beklerken özelliklerini kaybediyorlarsa bunu kullanmak yerine yeni bir termal macun alayım. Termal macunlar bozulur mu bilgisi olanlardan cevap bekliyorum.

Not: Termal macunun üzerinde bir son kullanma tarihi de yazmıyor bu arada. 

termal macun

zirzop

05.11.2020 00:49

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 10 Kasım 2021 00:24
    1

    kullanılmakta olan termal macun zamanla işlevini yitiriyor, kuruyor ve ısıyı iletme özelliğini kaybediyor. beklemekte olan hiç kullanılmamış termal macunda böyle bir sorun olacağını düşünmüyorum ama belki bir miktar yine özellik kaybı olabilir. bu da 2 yıl değil de kullanıldığında 1.5 yıl idare edecek bir fark yaratabilir kanımca.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Termal Macun Bozulur mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.