5.00 / 1 oy

Telefonu bilgisayarın kamerası olarak ayarlamak

Uzaktan eğitim falan derken yeni bir şey daha öğrenmiş oldum, bunu da bu sefer ben paylaşmış olmak istedim. Bilgisayarlarımızın web kameraları bildiğiniz gibi ütü kalitesinde video çekebiliyorlar ancak telefon kameraları artık dslr kameralarla kıyaslanır oldular. bilgisayara çok kaliteli bir webcam almak için anlamsız bütçeler harcamaya niyetlenirken telefonumuzu bilgisayar kamerası olarak kullanabileceğimizi öğrendim ve uygulamasını da kendime yaparak süper bir uygulama yapmış oldum. Bu yazıda da adım adım telefonlarınızı bilgisayara web kamerası olarak nasıl bağlayabileceğinizi göstereceğim.

1. Android telefonunuza DroidCam isimli uygulamayı kurun. (Denemedim ama iVCam uygulaması da benzer bir uygulamaymış). iPhone (ios) kullanıcıları için de PocketCam uygulaması aynı işi görüyor.

droidcam android

2. DroidCam uygulamasını kurduktan sonra uygulama size bir IP adresi ve port numarası veriyor. Gözünüz korkmasın, tek yapmanız gereken bir url'yi bilgisayarınızdaki tarayıcıdan açmak. Ya da tarayıcı ile uğraşmak istemezseniz DroidCam uygulamasının bilgisayar uygulamasını (Windows işletim sistemi gibi işletim sistemleri için) bilgisayarımıza kuruyoruz ve bu IP ve port numaralarını bilgisayar programına yazıyoruz.

Sadece video görüntüsünü ya da sesleri aktarabildiğimiz gibi aynı anda her ikisini de kullanabiliyoruz. Telefon uygulamasından da telefonun ön ya da arka kameralarından hangisinin kullanılacağını seçebiliyoruz. Böylece hiçbir kablo kullanmadan ev içinde aynı kablosuz ağdan (WiFi) internete bağlanan bilgisayarımız ile telefonumuzu birlikte kullanabiliyoruz ve telefon kamerasını da webcam olarak kullanabilmiş oluyoruz.

Böylece Skype ya da Zoom gibi uygulamalarda kamera olarak telefon kamerasını kullanabilmek de oldukça kolay hale geliyor. Webcam seçenekleri arasında kurduğunuz uygulamanın adını göreceksiniz ve tek yapmanız gereken de webcam olarak bu uygulamayı ve dolayısıyla cep telefonunuzu kullanmak oluyor.

eray111

18.01.2021 08:27

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 10 Mart 2022 21:23
    0

    herkesin evinde eski android ya da ios telefonları ıskartaya çıktığı için bataryaları ölü olsa bile adaptöre bağlı olarak kullanılabilecek bir uygulama

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Telefonu bilgisayarın kamerası olarak ayarlamak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.