5.00 / 1 oy

Street Fighter'da Ryu ile Ken Arasındaki Farklar Nelerdir?

Street Fighter 2 çıkalı yaklaşık 30 yıl oldu ama yarattığı etki halen devam ediyor. Tüm karakterler halen dünyadaki hemen herkes tarafından hatırlanıyor, o dönemlerde atari salonlarında arcade makinalarında 6 tuşlu konsolları kullanmış olanlar tarafından her karakterin özel hareketlerinin nasıl yapıldığı bile halen hatırlanıyor. Street Fighter'dan sonra çıkmış olan Mortal Kombat oyunu çok daha kanlı ve vahşi olmasına rağmen ilgiyi Street Fighter'dan tam olarak çalmayı başaramadı ama her iki oyunun da ayrı fanları oluşmuş oldu. Ama sonraki oyunlarda Mortal Kombat serisi ne kadar başarılı olduysa bence Street Fighter serisi de o kadar başarısız oldu. Hiçbir oyun Street Fighter 2'nin yerini tutmadı.

Street Fighter serisinin en tanınan karakterlerinden ikisi de Ryu ve Ken karakterleridir. Hatta Street Fighter ile ilgili çekilen filmlerde bile genellikle bu iki karakterin hikayesi konu edilir. Öyle ki, çoğu insan tarafından da birebir aynı özelliklere sahip olan ama birisi amerikalı, diğeri ise uzak doğulu iki dövüşçü oldukları düşünülür. Ama Ryu ile Ken karakterlerinin hareketleri ve güçleri konusunda aslında ufak farklılıklar bulunuyor. Street Fighter'ın her oyununda bu farklılıklar değişiklik gösterse de ben sadece Street Fighter 2 için bu farklılıklardan bahsetmek istiyorum, çünkü serinin diğer hiçbir oyununda karakter dengeleri bu kadar kusursuzca hazırlanamadı. Hatta Street Fighter 1 oyununda oynanabilir karakterler sadece Ryu ve Ken'di ama bu oyunu çok az sayıda kişi bilir.

Ryu ve Ken karakterleri, birbirlerinin klonu olan ve tamamen aynı özelliklere sahip karakterler değiller. Street Fighter 2'nin ilk sürümünde (World Warrior) Ryu ve Ken arasındaki tek fark, rakiplerini arkaya doğru atma hareketleriydi. Ryu doğrudan atarken, Ken ise çevirip atıyordu. Street Fighter 2 Cahmpion Edition'da ise bu farklılıkların sayısı artıyor. Ryu'nun hadouken hızı Ken'inkinden biraz daha hızlı. Buna karşılık Ken'in shoryuken hareketinin de hit'i Ryu'nunkinden daha fazla. Benzer durum hurricane kick için de geçerli. Ken birden fazla kere vuruş ile combo yapabiliyor ve rakibini bayıltabiliyor ama Ryu sadece bir kez vurabiliyor.

Street Fighter 2'nin çok sayıda hack'lenmiş modu olduğu için bu modlara hiç girmiyorum, çünkü gerçek değiller.

kaantuna

14.09.2020 13:30

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Street Fighter'da Ryu ile Ken Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.