5.00 / 1 oy

Sql Server'da nasıl tam yedek alınır?

Sql server'da veritabanını seçip generate scripts diyorum ama sadece tabloların sütun bilgileri export edilmiş oluyor, tabloların içerisindeki verileri de bu export dosyası (script.sql) içerisine aktarmak için ne yapabilirim?

kaanbey

08.07.2019 13:45

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 8 Temmuz 2019 18:31
  29

  Sql Server'da sql dosyası içerisinde mevcut tablo verilerini almanız da mümkün, ancak varsayılan (default) ayar olarak gelmediği için ufak bir düzenleme yapmanız gerek.

  Bir veritabanını "generate scripts" yapmak demek, o veritabanını yaratma işlemlerini script'e dökmek anlamına gelmektedir. Bu veritabanı içerisindeki tablolar da olabilir, içerisindeki prosedürler ya da fonksiyonlar da. veritabanı tablolarındaki veriler de birer satır olarak insert komutları ile script'e dahil edilebilirler. Bunun için:

  1. Sql Server'da yedeklemek istediğiniz veritabanına sağ tıklayın ve Tasks > Generate Scripts seçimini yapın

  sql-server-generate-scripts

  2. Üst bölgedeki seçimi Select specific database objects olarak değiştirin ve oluşturulacak script içerisinde yer almasını istediğiniz tabloları, prosedürleri, fonksiyonları seçin. Tüm tabloları, tüm prosedürleri ve tüm fonksiyonları istiyorsanız zaten sol taraftaki tik seçimini aktif ettiğinizde otomatik olarak içerisindeki tüm alt alanlar seçilmiş olacaktır. Sonrasında Next tuşuna basın.

  3. Açılan pencerede Output type olarak Save scripts to a specific location seçili kalsın, aşağıdaki kutucuğa da script dosyasını kaydedeceğiniz yolu ve dosta adını yazabilirsiniz. Advanced tuşuna basın, açılan pencere içerisinde tablo değerlerinin de script'e dahil edilmesi seçeneğinin olduğunu göreceksiniz.

  sql-server-scripting-options

  Açılan pencerede General sekmesi altında Types of data seçimini Schema and Data olarak güncellerseniz artık oluşturacağınız sql script dosyasında verileriniz de insert komutları olarak ilgili tabloların create table komutlarından sonra yer alnış olacaktır.

  sql-server-schema-and-data

  Buna ek olarak tetikleyicilerinizi (trigger) ve full-text indexlerinizi de yine buradaki script triggers ve script full text indexes alanlarını True olarak güncelleyerek script'inize dahil edebilirsiniz.

  Tüm seçimleriniz bittiğinde Next > Next diyerek scriptinizin oluşmasını Saving or Publishing Scripts ekranından izleyebilir ve bir noktada hata oluşmadığına emin olduktan sonra kaydettiğiniz konumdan tam yedeğinize erişim sağlayabilirsiniz. Bu yedeği başka bir veritabanına kurmak istediğinizde en üstteki Use DB... satırını silmeniz yeterlidir. Direk olarak Execute ederek almş olduğunuz bu yedeği eksiksiz olarak kurabilirsiniz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sql Server'da nasıl tam yedek alınır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.