5.00 / 1 oy

Son yılların en iyi filmi The Platform ve filmdeki derin metaforlar

Netflix'te gezerken hiçbir ön fikrim olmadan (fragmanını bile izlemedim) açtığım ve film bittikten sonra da yerimden bir süre kalkamadığım filmlerden birisi oldu The Platform (El Hoyo) filmi. Künyesine çok girmeden 2019 yapımı bir İspanyol filmi olduğunu ve şiddetten hoşlanmayacaklar için her midenin kaldırmasının mümkün olmadığı bir film olduğunu eklemek istiyorum.

Film, The Cube filmini izleyenlerin hatırlayacağı cinste bir atmosferde başlıyor ve senaryonun bir distopyanın içinde geçtiğini anlıyoruz. Filmin ilk 15 dakikasından içi boş bir bilim kurgu filmi çıkma beklentisizliği doğuyorsa da ilerleyen dakikalarda senaristlerin sizin aklınıza gelen fikirleri fersah fersah geride bıraktılarını anlayarak kafanızda beliren soru işaretlerinin giderilmesini bekliyorsunuz. Film hakkında yazılacak çok şey, çıkarılacak çok alt mesaj ve eleştiri var. Spoiler vermeden bu mesajlara girmek çok zor, ama filmi izleyip de kaçırdığınız metaforları yakalamak istiyorsanız benim için filmin vermeye çalıştığı en net mesaj şu şekilde oldu.

-- Spoiler --

Filmde dini metaforlar olduğunu düşünmek elmadan da yola çıkarak oldukça olası, keza 333. kata inen iki kişinin 666 sayısına ulaştığını görmek de oldukça kolay. Ama ben dinden çok kapitalizm ve neoliberalizm göndermeleri olduğunu düşünüyorum. Sonunun açık uçlu olarak bırakıldığı filmleri pek sevmesem de böyle bir özgürlük kazandırdığını düşünüyorum izleyiciye. Asıl gözden kaçması muhtemel olan tespit ise şu: mekana (delik) alınan tüm katılımcılara en sevdiği yemek soruluyor ve yemeklerin ne titizlikte hazırlandığı da yine bolca gösteriliyor ve herkesin en sevdiği yemeğin platforma eklendiğini de ıstakozdan anlıyoruz. Yani aslında onca insan her gün en sevdiği yemeği yiyerek doyabilir ama insan açgözlü ve bencil bir canlı olduğu için toplumun büyük bir kısmı aç kalıyor. Diğer sonuç ise üst kattaki insanlarla iletişim kuramayacağınız ve onları ikna etmenin bir yolu olmadığı, alt kattakileri ikna etmek için de zora başvurmanız gerektiği.

-- Spoiler --

Sonuç olarak sistem eleştirisini oldukça izlenebilir olarak sunan bir eser The Platform filmi. Filmin imdb puanının 7.0 olmasına da çok şaşırdım çünkü ben izler izlemez filmi kendi top 100 listeme ekledim.

malabacak

26.03.2020 19:52

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Son yılların en iyi filmi The Platform ve filmdeki derin metaforlar

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.