5.00 / 1 oy

OVA Uzantısı Nedir ve OVA Uzantılı Dosya Hangi Programla Açılır?

Sanallaştırma yazılımları kullanılarak (VMware Workstation ve Oracle VM Virtualbox gibi) bir işletim sistemi üzerinde ikinci ve daha fazla işletim sistemi çalıştırılabilmektedir ve sanal olarak çalıştırlan bu işletim sistemlerine sanal makine (virtual machine) adı verilmekredir.

OVA uzantılı dosyalar da sanallaştırma yazılımları tarafından kullanılmaktadır ve Oracle VM Virtualbox gibi gibi bir sanallaştırma programı kullanılarak açılabilir. OVA uzantısına ek olarak OVF ve MF uzantılı dosyalar da açıklamaları ve sertifikaları içerir. Tüm bu dosyalar, sanal makinenin özelliklerini açıklamak amacıyla kullanılırlar.

Bu sanallaştırma dosyaları paket halinde dağıtılır ve bu sayede örneğin Windows işletim sistemli bir bilgisayar üzerine Linux distro'ları kurulabilir ya da Apple marka bir Mac bilgisayar üzerinde Windows işletim sistemi çalıştırılabilir.

OVA uzantılı sanal makine paketlerini test amacıyla işletim sistemi geliştiricileri paylaşmaktadır. Örneğin metasploitable işletim sistemi, penetrasyon testleri yapılabilmesi amacıyla bilinçli olarak geliştirilmiş bir sanal makinedir ve internetten ücretsiz olarak zip formatında indirilebilir ve sanallaştırma programı kullanılarak gerektiğinde işletim sistemi üzerinde sanal makineolarak çalıştırılabilir.

koroglu

06.09.2020 00:38

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
OVA Uzantısı Nedir ve OVA Uzantılı Dosya Hangi Programla Açılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.