5.00 / 1 oy

Otomobil ekspertiz ücretini alıcı mı öder satıcı mı?

İkinci el araba fiyatları artık ev fiyatları ile yarışır duruma geldiler. Kusurlu olduğu bilinen araçlar bile sıfır araç üretimleri geçici olarak durdurulduğu için sıfır araba fiyatlarına satılmaya çalışılıyor. Ama daha kötüsü kusursuz diye aldığınız bir arabada bir sürü kaporta ve motor problemi çıkması ve hem satış değerinin düşmesi, hem de sorunsuz binmek istediğinizde yedek parça ve usta üretleri üzerine bindiğinde beş basamaklı rakamlara ulaşması. Dolayısıyla bir araba alacaksanız, aracı almadan önce en ince detayına kadar (yürüyen aksam, elektrik tesisatı, boyanan ve değişen parçalar, motorun sağlığı) araştırmak ve iyice öğrenmek durumundasınız. Araçlardaki tüm kusurları tek seferde öğrenebilmek için de araba ekspertiz hizmeti veren yerlere gitmelisiniz (eğer alacağınız markada güvendiğiniz ustalarınız varsa başka) ve bu ekspertiz ücretleri de 300 TL ile 1000 TL arasında (en azından benim bildiğim) değişen ücretlere sahip.

Satıcı açısından bu ücretin verilmesi, ekspertizi yaptırmak isteyen kişinin mesuliyetinde. Satacağı araba için bu kadar ek masraf yapmamak istemesi konusunda haklı. Ama diğer taraftan bizde ikinci el araba piyasası itin çakalın ve dolandırıcıların da sık sık keriz silkelemeye çalıştıkları bir yer olduğu için ekspertiz yaptırmamak için bu argümanlar bahane olarak da sık sık kullanılıyor. Alıcılar açısından ise alıp almayacağı henüz kesin olmayan bir araç için yine bu kadar masrafa girmek anlamsız. Benim çözümüm ise şu. Alıcı isem satıcı ile şu şekilde bir anlaşma yapıyorum. Önce aracın tüm kusurlarını bana anlatmasını istiyorum ve tümünü yazıyorum. Sonra aracı ekspertize birlikte götüreceğimizi ve ekspertizden bu beyanın dışında büyük bir kusur çıkmazsa tüm ekspertiz masraflarını karşılayacağımı söylüyorum. Ama eğer ekspertizde sürpriz bir kusur çıkarsa beyanda bulunmadığı için ekspertiz ücretini satıcının ödemesi gerektiğini söylüyorum. Zaten iyi niyetli bir satıcı ise bunu hemen kabul ediyor. Ama kem küm falan demeye başlarsa ekspertize gitmeye bile gerek kalmamış oluyor. Herkese sevgiler ve sağlıklı günler :)

Yunus Şerbetçi

03.05.2020 09:21

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Otomobil ekspertiz ücretini alıcı mı öder satıcı mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.