27.06.2019
5.00 / 1 oy

1080p, 2K, UHD, 4K, 8K Çözünürlükler ve Ne Anlama Geldikleri

Çözünürlük konusunda teknolojiler gelişmeye devam ettikçe sınıflandırma isimleri de çeşitleniyor ve kafa karıştırıcı bir hal almaya başlıyor. Bu makalede sıkça sorulan sorular ile hatalı bilinen terminolojileri sizlere açıklamaya çalışacağım.

ekran çözünürlükleri

Ekran Çözünürlüğü Ne Anlama Gelmektedir?

Bir ekranda yatay ve dikey olarak görüntülenen piksel sayısına çözünürlük adı verilmektedir. Bir ekranda ne kadar çok sayıda piksel varsa, aynı görüntü o kadar çok sayıda piksele bölünmüştür ve dolayısıyla görüntüdeki netlik de artmış olacaktır. Dolayısıyla ne kadar çok piksel, o kadar net ve keskin görüntü demektir.

Ekranların, monitörlerin ve televizyonların üzerinde yazak piksel sayıları da bu anlama gelmektedir. Örneğin eski televizyonlarda yazan HD Ready (ya da 720p) ibaresi, o televizyonun 1280 x 720 piksel görüntüleyebildiğini gösterirdi. Sonrasında çıkan Full HD ekranlar ise 1920 x 1080 piksel görüntüleme özelliğine sahip cihazlardı.

Dolayısıyla çözünürlük kavramı, bir TV ya da monitör ekranında görülen piksel sayısıdır.

Monitör ve Televizyonlarda Sürekli Geçen K Nedir?

K terimi İngilizce’de 1000 sayısının kısaltması olarak kullanılmaktadır. Akılda kalması açısından sıralayacak olursak:

K=1000 (Bin/Thousand)

M=1.000.000 (Milyon/Million)

B=1.000.000.000 (Milyar/Billion)

Ekranlardaki K teriminin de 4K işe başladığını ve 4K’nın yatayda yaklaşık 4.000 piksele sahip olmasından kaynaklandığını anlayabiliriz.

 

2K Kaç Pikseldir?

4K televizyonlar yokken 2K adında bir teknolojiden ya da terminolojiden hiç haberimiz yoktu, Full HD olan çözünürlük teknolojileri bir anda 4K’ya yükseldi. Aslınsa 2K çözünürlükler “master format” olarak da bilinen sinema projektörleri için daha önce kullanılan bir terimdi ancak 4K çıktıktan sonra Full HD 2K olarak tanımlanmış oldu, dolayıyla 2K ekran demek tanımsal olarak 2.048 piksel genişliğe sahip olmak anlamına gelse de sektörek olarak 1.920 x 1080 piksel 2K olmuş oldu.

 

4K Kaç Pikseldir?

4K 4.096 x 2.160 pikseldir. Ancak UHD ekranlar ile 4K ekranlar arasındaki matematiksel farktan dolayı zaman zaman aslında UHD ekranlardaki piksel sayısı olan 3.840 x 2.160 piksel olarak da sunulabilmektedir. Aşağıdaki görsel bu farkı daha net görebilmenizi sağlayacaktır:

K vs UHD

 

UHD (Ultra High Definition) ile 4K Arasındaki Fark Nedir?

UHD terimi ile 4K terimi, terminolojik gelişimleri açısından farklı noktalarda başlayıp netice olarak birbirlerine çok yakın bir noktada buluşmuş olan iki farklı çözünürlük ifadesidir. Sıklıkla birbirlerinin aynısı oldukları söylenir ancak tam olarak aynı şey değillerdir. Ancak aralarındaki fark çok az olduğu için görmezden gelinebilir.

 

HDR (High Dynamic Range) Nedir?

HDR teknolojisi ekrandaki renklerin daha canlı görünmesini sağlayan parlaklık aralığıdır. Televizyonlarda olduğu gibi oyunlarda ve fotoğrafçılıkta da kullanılır.

 

8K Kaç Pikseldir?

K mantığı ikiye katlanarak devam etme prensibi ile çalışmaktadır. Dolayısıyla 8K 7.680 x 4.320 pikseldir, yani 4K’nın iki katıdır.

TV Çözünürlükleri

16K ne zaman çıkacak?

Çıktı bile, Sony ve LG gibi teknoloji firmaları 15.360 ×8.640 piksele sahip ekranlarını fuarlarda tanıtım için sergiledi bile. Ancak son kullanıcının alabileceği ölçekte ürünler değil bunlar elbette, şimdilik teknolojik gelişmişlik itibar savaşlarında firmaların gövde gösterileri olarak yorumlanabilirler. 4K ekranların bile henüz yeni çıktıklarını ve 4K verimliliğinde kullanılamadıklarını dikkate alacak olursak önce yayın kalitelerinin çözünürlük açısından TV teknolojilerine yetişmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

 

Kavisli Ekran mı Yoksa Düz Ekran mı?

Kavisli (Curved) televizyon teknolojisi, evlerde IMAX benzeri bir televizyon izleme deneyimi yaşatabilmek üzere geliştirilmiş bir teknoloji. Bazılarına göre ise insanların kitap okurken bile sayfayı elle kavisli hale getirmeleri, insan gözünün derinlik algısı olduğunda daha az yorulduğu ya da daha rahat olduğu yönünde. Uygulamada ise kavisli ekranların düz ekranlara karşı bir üstünlükleri olmadığı gibi dikkat dağıtıcı yansımalardan dolayı kavisli ekrandan tekrar düz ekrana dönen tüketiciler de mevcut. Ayrıca televizyonu duvara asılacak şekilde kullanmak isteyen tüketicilerin de yine düz ekran tercih etmeleri gerekiyor.

 

3D TV’lere Ne oldu?

2010’ların başlarında bir anda bütün büyük TV üreticileri tarafında üretilmeye başlanan 3 boyutlu televizyonlar teknoloji standardı olacaklarmış gibi bir algı oluşmuştu ancak 3 boyutlu televizyonlar tüketicilerin beklentilerini karşılamayınca başarısız bir ara teknoloji olarak teknoloji tarihinde yerlerinde aldılar. Bugün çoğu marka 3 boyutlu televizyon üretimini durdurmuş durumda.

1080p, 2K, UHD, 4K, 8K Çözünürlükler ve Ne Anlama Geldikleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 25480 kez okundu

27.06.2019 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • denge
  30.09.2020

  8k çözünürlüklü bir televizyon almak şu aşamada üç farklı yönden kötü bir karar. birincisi yetersiz bir 8k tv almış olursunuz, ikincisi birkaç yıl sonra standart olacak bir teknoloji için çok anlamsız paralar ödemiş olursunuz. üçüncüsü ise 8k görüntü kalitesinde izleyebileceğiniz youtube videoları bile bulamazsınız

 • sedat_uzman
  04.08.2020

  8k televizyonlar çıktı mı bilmiyorum ama 4k televizyonu bile hakkıyla kullanamadığımızı düşünüyorum. internetten bir şeyler izlemek isteseniz takılmadan o çözünürlükte zaten bir yayın izlemeye internet yetmez. netflix ya da tivibu gibi servis sağlayıcıların da 8k özelliği yok. e ne anlamı var o zaman bugün o kadar para vermenin?

 • Metin.Hopur
  27.05.2020

  full+full araba alıp klimasını çalıştırmayan insanlar gibi 4K televizyon alıp da hiç 4k yayın izlememiş insanlardan bahsediyorsunuz anladığım kadarıyla :) bir kere alınıyor mantığından geliyor bunlar, bir televizyon alınca 10 yıl boyunca bir daha televizyon almamıza gerek kalmamasını umuyoruz da ondan geleceğe hazırlanıyoruz

 • xxcix
  27.05.2020

  hiç 4K film izleyip izlemediğimden emin değilim ben mesela, 4k yayın yapan bir televizyon kanalı ya da internet yayını bildiğim kadarıyla yok, youtube'da 4K özelliği gelmişti diye bir şeyler okumuştum ama televizyonumda hiç açıp da acaba nasılmış diye de merak etmemişim demek ki. ben izlemediysem çok kişi de izlememiştir muhtemelen ama 8K tv çıksa koşa koşa alırlar yine

 • sercan2009
  03.02.2020

  8k yayın da 16k yayın da zamanla olur anlarım ama bence başka bir problemi atlıyoruz, bu kadar yüksek kalitedeki görüntü ve sesi televizyona ulaştırabilmek için çok büyük miktarlarda veriler olması gerekiyor. söz gelimi bir bölüm dizi için 100 GB indirmeniz gerekecek, bu indirme işlemi de buffer teknolojisi de olan bir tv ve hizmet sağlayıcı ile birlikte hiç kesinti olmadan gerçekleşmek durumunda. yani neresinden baksanız 100 mbps üzeri bir bağlantı ihtiyacından bahsediyoruz. bu hızlarda internet bağlantısı edinmek isterseniz de aylık minimum 200 TL internet faturası ödemeniz gerekecek. bu hızları destekleyen bir altyapınız yoksa zaten hiç heveslenmeyin

 • S.Kürkçü
  03.02.2020

  netflix, blutv vb televizyon yayınları olmasa da dijital içerikler artık internetten sağlanıyor, yani televizyonunuzda izlediğiniz diziler vb kullandığınız hizmet sağlayıcı firmadan satın aldığınız yayının kalitesi ile sınırlı. bu firmalardan en büyüğü olan netflix bile daha 8k yayın hizmeti vermiyorken 8k tv almak isteyenler acaba neyi amaçlamaktadırlar?

 • harpoon
  24.07.2019

  bizdeki aman en iyisi olsun bir gün lazım olur hastalığı yüzünden 8k da çıksa 16k da çıksa patır patır satılır, arabasına her donanımı alabilmek için aç gezip sonra da benzini azalmasın diye arabanın klimasını kullanmayan milletiz sonuçta, neyse birisi de çıkıp da 4k izleyince daha çok elektrik yakar demiyor :)

 • serkann
  10.07.2019

  bizim daha 8k bir yayın izleyebilmemize çok uzun yıllar var, bugün 8k tv alanlar bunu bilmedikleri için aman en iyisi olsun diye araba parası veriyorlar televizyonlara, satıcılar da kimseyi uyarmadan satmaya devam ediyorlar. 8k tv satın almak için doğru zaman geldiğinde de 16k tv çıkmış olacak belki, teknolojiyi takip etmek ve ne tükettiğini, neye para verip satın aldığını anlamak işte bu yüzden çok önemli

 • Ben hep K'yı Full HD olarak düşündüğüm için demek ki kafam karışıyormuş, K'nın 1000 anlamda kullanıldığını biliyorum ama ekran çözünürlüklerinde K'nın yatay piksellerin sayısının yakın olduğu binlik gruptan gelen isim olduğunu hiç fark etmemişim bugüne kadar

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.