5.00 / 1 oy

Memento Mori Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

İnsanoğlu ölümlü olduğunu bilecek kadar akıllı ve hafızası gelişmiş bir canlı olmasına rağmen sanki hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayan ve öleceğini unutan bir yapıya sahiptir. Bu eleştiriyi bugünün insanına yapabileceğimiz gibi nesiller öncesinin insanları için de yapabilmek mümkündür çünkü memento mori ifadesi felsefi olarak insana bu hatırlatmayı yapma amacı taşımaktadır.

Memento Mori Latince bir ifadedir ve Google Translate gibi herhangi bir online dil dönüştürücüsü ile de kontrol edilebileceği gibi Türkçe çevirisi "Ölümü Hatırla" anlamına gelmektedir. Farklı dillerde ve kültürlerde de aslında bu hatırlatmayı yapan sözler ya da semboller bulunmaktadır. Örneğin bizdeki "her canlı ölümü tadacaktır" ifadesi de aynı hatırlatmayı yapmaktadır.

Mmento Mori sözünün tarihçesini farklı söylemler ile budizmde ya da zen felsefesinde de görebilmek mümkündür. Ancak memento mori ifadesinin ilk latince kullanımı, kendisine ölümlü olduğunu hatırlatması amacıyla bir görevli tutan Roma imparatoru (stoacı filozof) olan Marcus Aurelius'a aittir. Fani olduğunu hatırlamak ve kim olursan ol elbet öleceğini bilmek, egodan ve hırstan arınmaya yardımcı olmaktadır düşüncesini taşımaktadır.

 

ennteresan

25.08.2020 00:13

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Memento Mori Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.