5.00 / 1 oy

Mercedes CLA ile A Sedan Arasında Ne Fark Var?

Edit: 2019 yılında bu zamanlar yeni Mercedes C kasanın fiyat listesini ekran görüntüsü alarak koymuşum ve arabanın fiyatı 309.000 TL imiş (bkz: Mercedes C serisi W205)

Hatchback bir otomobil olan Mercedes A serisinin sedan versiyonunu ilk duyduğumda CLA serisi acaba sona mı eriyor diye düşünmüştüm çünkü tutmayan bir CLC modeli de vardı ama Mercedes'in CLS modelinden vazgeçmeyeceğinin de farkındaydım. Derken bugün hem Mercedes CLA yeni kasası ile yollarda, hem de Mercedes A serisi Sedan versiyonu ile temin edilebiliyor. Peki birbirine bu kadar çok benzeyen iki araç arasında ne fark var ve aralarındaki fiyat farkı nereden geliyor?

Öncelikle Mercedes CLA modeli 4 kapılı bir coupe araç olduğu için sportif çizgileri biraz daha basın bir araç. Her iki araba da birbirine özellikle önden tıpatıp benziyor olmalarına karşın biraz dikkatli incelendiğinde ön farlarda ve kaputtaki çıkıntılı çizgilerde CLA'nın daha spor bir tasarıma sahip olduğunu görebilirsiniz. Mercedes CLA'nın çerçevesiz kapıları da bu spor formun en somut göstergelerinden biri. Mercedes A serisinde ise kapılar çerçeveli ve araç hatları CLA'da olduğu gibi uzantılı ve yumuşak değil. Ancak arka koltuktaki yaşam alanı açısından Mercedes A Sedan'ın daha yüksek olması da bir avantaj.

Araçlara arkadan bakıldığında ise öndeki benzerlikten bahsetmek pek mümkün değil çünkü özellikle arka stoplarda Mercedes CLA'nın spor tasarımı çok daha belirginken Mercedes A Sedan'da ise bu tasarım daha klasik bir sedan otomobilde olduğu gibi hazırlanmış. Plakaların takıldıkları yerler de yine birbirinden (bagajda ve tamponda) farklı düşünülmüş.

Bagaj hacimleri konusunda da beklenmedik bir şekilde Mercedes CLA'nın bagaj büyüklüğü (460 litre) Mercedes A Sedan'dan (420 litre) daha büyük, bunun da sebebi araç boyutlarının arka alanlarında farklı olması (araçların aks mesafeleri aynı). Her iki arabanın da bagajının altında stepne yok.

Sürücüler açısından ise Mercedes hem CLA hem de A ve A sedan için aynı tasarım dilini kullandığı için ön koltuklarda ve panel bölümünde neredeyse hiçbir fark bulunmamakta. 2 adet bağımsız yan yana ekran ve direksiyon kolundaki vites gibi temel donanımlar da birbirinin aynısı. Ancak araçların aksesuar seçeneklerine göre yüzey malzemeleri, renkleri ve özellikleri değişiklik gösterecektir.

Mercedes'in geliştirdiği yeni sesli komut sistemi ise oldukça güzel çalışıyor ve Türkçe olarak da kullanılabiliyor. hey mercedes dediğiniz anda araç sizi dinliyorum diyor ve sesli komutlar vererek klima ayarları, iç aydınlatma renklerini değiştirmek ya da müzik değiştirmek için kullanabiliyorsunuz ancak aracın Türkiye düzenlemeleri uyarınca sim kartının çalışmamsı nedeniyle internete giremiyor olmasından dolayı yurt dışındaki bir çok özelliğini Türkiye'de kullanmak mümkün değil.

Şanzıman konusunda her iki araç da 7 ileri çift kavramalı otomatik vites ile geliyor. Vites geçişleri ve seçimleri konusunda her iki araç da oldukça başarılı diyebilirim.

Gelelim her iki aracın fiyatlarına. ben bu yazıyı yazdığım Temmuz 2020 tarihinde araçların internetteki fiyatları şu şekilde:

 

2020 Model Mercedes CLA Fiyat Listesi

2020 Mercedes cla fiyat

 

2020 Model Mercedes A Sedan Fiyat Listesi

2020 Mercedes a sedan fiyat

xenix

18.07.2020 21:35

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 12 Şubat 2022 07:38
  19

  fiyat karşılaştırması yapabilmek açısından 2020 fiyatlarını görebilmek harika oldu, ben de güncel fiyatların ekran görüntüsünü paylaşayım tarihe not olsun ileride bakar keşke alsaymışız deriz :)

  Not: ekran grüntülerini şubat 2022'de aldım ama satışta olan araçlar muhtemelen 2021 model oldukları için model yılı 2021 yazıyor

  mercedes a serisi sedan fiyat listesi 2022 şubat

  mercedes a serisi sedan fiyat listesi 2022 şubat

  mercedes cla serisi sedan fiyat listesi 2022 şubat

  mercedes cla serisi sedan fiyat listesi 2022 şubat

 • 12 Şubat 2022 03:14
  6

  eskiden arabalarla çok ilgili genç arkadaşlar lamborghini ya da ferrari gibi markaların çeşitli modelleri ile ilgili ilginç anektotlar paylaştıklarında napacan alacan mı sanki diye alaya alırdık. artık bu alaya alma seviyesi mercedes'in giriş seviyesi olan a ve cla modellerine kadar düşmüş durumda çünkü arabaların fiyatları milyon tl seviyelerine ulaştı. sonuç olarak yazar arkadaşa sorusuna istinaden sormak istiyorum, napacan alacan mı? :)

 • 2 Eylül 2022 06:57
  1

  benim için aralarındaki tek ortak nokta ikisini de alamıyor olmam, kafam nasıl rahat anlatamam :)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mercedes CLA ile A Sedan Arasında Ne Fark Var?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.