5.00 / 1 oy

Matlab'da Script nedir ve nasıl kullanılır?

Sık sık kullanmamız gereken işlemler için uzun uzadıya her defasında kod yazıp zaman kaybetmek yerine yazılım dillerindeki metodlar gibi kendi hazır algoritmalarımızı kullanabiliyoruz, bunun adı da Matlab'da Script olarak geçiyor. Alternatif olarak fonksiyonlardan da (Function) birazdan bahseceğim. Ancak en basit tanımı ile Script'ler ve Function'lar kullanıcı tarafından üretilen (ve farklı parametreler ile farklı durumlarda kullanılabilen) kod bloklarının tekrar kullanılabilirliğini sağlamak amacıyla kullanılan program dosyalarıdır. uzantısı .m olarak geçtiği için m-file olarak da ifade edilirler.

Örnek olarak bir Matlab Script'i üretelim ve bu script ile kullanıcının verdiği sayının karesini alıp yazdıralım. Adım adım bir Script tanımlayalım ve gerekli kodları yazalım:

1. Matlab'ın sol üst bölümündeki New Script butonu ile ya da Ctrl+N kısayolu ile yeni bir Script oluşturalım.

matlab yeni script

2. Açılan Script içerisine aşağıdaki kodlara yazalım ve Script penceresinin üst kısmındaki yeşil Run butonuna basalım. Karşımıza dosyayı kaydetme ekranı çıkacak, onu da kaydedelim. Kaydettiğiniz dosyayı sol taraftaki Current Folder ekranından da görebilirsiniz.

clc
sayi=input('Bir sayı yazar mısınız? > ');
karesi=sayi*sayi

matlab script örnek

Çıktıdan da görebileceğimiz gibi bu üç satırlık Matlab Script'i ile;

a. clc satırı ile önceden yazdığımız kodlardan dolayı kirli olması muhtemel olan Command Window'umuzu temizledik

b. Kullanıcıdan bir sayı yazmasını istedik ve yazdığı sayıyı sayi adında bir değişkene aktardık

c. karesi adında bir değişken daha yaratarak bu değişkenin değerini sayi*sayi olarak belirledik. Sonuna da noktalı virgül koymayarak sonucun görüntülenmesini sağlamış olduk.

benimadimcemil

12.03.2020 08:42

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Matlab'da Script nedir ve nasıl kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.