5.00 / 1 oy

Mac'te Ekran Görüntüsü (Screenshot) Nasıl Alınır?

Mac'çiler olarak (Mac'çi denemeyecek kadar amatör bir Mac kullanıcısıyım) Windows işletim sistemine ve PC'ye o kadar çamur atıyoruz ama PC'lerin klavyelerinde her türlü işlevin kısayolu olmasına çok alışkın birisi olarak halen Mac kullanırken gereğinden fazla bir sadeliğe alışmaya çalışıyormuş gibi hissediyorum.

PC'de bildiğimiz gibi screenshot adında bir klavye tuşu olması sayesinde tek tuşa basarak screenshot alabilmek mümkün. Hatta lightshot benzeri programlar ile ekranın istediğiniz kısmının ekran görüntüsünü alabiliyorsunuz ve isterseniz bu ekran görüntüsünü anında cloud'a yükleyerek sadece url paylaşarak istediğiniz kişilere mail ya da whatsapp üzerinden iletebiliyorsunuz.

Mac'te henüz eşdeğer bir kullanışlılık bulamamış olsam da ekran görüntüsü (screenshot) almayı google'dan bakarak öğrendim ve buraya da unutursam diye yazmak istedim.

Tam Ekran Screenshot alıp masaüstüne kaydetmek için: command + shift + 3

Tam Ekran Screenshot alıp clipboard'a kaydetmek için: command + control + shift + 3

Ekranın Bir Kısmını Seçerek Screenshot alıp masaüstüne kaydetmek için: command + shift + 4

Ekranın Bir Kısmını Seçerek Screenshot alıp clipboard'a kaydetmek için: command + control + shift + 4

cancarlo

26.05.2020 18:41

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 7 Eylül 2020 21:53
    12

    Lightshot programı mac bilgisayarlarda da mevcut, ücretsiz olarak app store'dan kurabilirsiniz. hatta monosnap ve apowersoft gibi başka uygulamalar da var, tümünü deneyebilir ve beğendiğinizi kullanabilirsiniz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mac'te Ekran Görüntüsü (Screenshot) Nasıl Alınır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.