5.00 / 1 oy

Kış lastiklerinin ömrü kaç yıldır?

Bir alışveriş sitesi lastik fiyatlarını gözüme sokunca hemen açıp kendi lastiklerimi ne zaman satın aldığıma baktım. Yazın kullandığım dört mevsim lastikler yeni ama kış lastiklerini 3 kış kullanmışım, 4. kış ise kullansam mı artık masrafa girip değiştirsem mi kara kara düşünmeye başladım. Yazın yine bir problem olduğunda işler daha kolay, ya arabayı kaldırır lastiği değiştirirsin ya da en kötü bir çekici çağırır lastikçide yama taktırırsın (oı da olmadı değiştirirsin) ama kış lastiği demek karda buzda emniyetli olmak demek olduğu için durum sıkıntılı. Kış lastiğinin bir virajda yola tutunamaması ya da patlayarak değişim gerektirmesi demek çok büyük sıkıntı. Size sorum, kış lastiklerini değiştirmek için kaç kilometre yapmış olmak ya da kaç yıl kullanmış olmak önerilir?

bulent ezgu

28.08.2019 11:52

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 30 Ağustos 2019 07:07
    0

    Japon Otomobil Lastiği Üreticileri Derneği (JATMA) doğru saklama ve kullanım koşullarında lastiklerin ömrünün 10 yıl olduğunu belirtmiş. Ankara Ticaret Odası da bu konu hakkında duyuru yapmış. Fakat bizim yollarımızda lastiklerin 2 yıl bile zor dayandığını düşünürsek 10 yıl hayal gibi geliyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kış lastiklerinin ömrü kaç yıldır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.