5.00 / 1 oy

Trendyol Express'te Kendi Aracınızla Sipariş Dağıtarak Para Kazanmak

Trendyol firması Trendyol Express isimli kargo firmasını kurarak kendi gönderilerini müşterilerine daha hızlı olarak ulaştırmayı hedefledikleri bir yapı kurdular. Trendyol Express'te kendi aracına sahip olan kişiler ya da firmalar da dağıtıcı olarak çalılabiliyorlar.

Trendyol Express'e kendi aracınızla dağıtıcı kurye olarak başvuru yapmak için trendyolexpress.com/tasiyici-ol adresine girip buradaki formu doldurmanız gerekiyor. Ayrıca istenen belgeler şunlar:

- Ehliyet

- Ruhsat

- Src belgesi

- Sabıka Kaydı

- Vesikalık fotoğraf

- Tüzel kişilik (şirket kurmanız gerekiyor)

Trendyol, dağıtım yapılacak ticari araçların nispeten daha yeni araçlar olmasını istiyor, başvuruları da bu kapsamda değerlendiriyor.

Gelelim işin gelir boyutuna, trendyol express'te dağıtım yaparak elde edeceğiniz gelir hesabı şu şekilde yapılıyor. Trendyol size her bir kargo teslimatı için 3.5 TL ödeme yapıyor ve günlük 80 adet kargonun ödeme sözünü de veriyor. Dolayısıyla aylık 7.000 TL gelir ile 25 gün çalışma sonunda yıllık 84.000 TL gibi bir gelir elde etmiş oluyorsunuz.

Bir de işin gider kalemleri var elbette. Trendyol size yaptığı ödemeler karşılığında fatura talep ediyor. Bunun için de bir şirket kurmanız gerekiyor. En hesaplı şirket modeli de şahıs şirketi kurmak. Şahıs şirketlerinin yıllık giderlleri ise ortalama olarak 10.000 TL - 15.000 Tl civarında. Bu hesabı yaparken kendi evimizi şirket adresi olarak gösterdiğimizi varsayıyorum.

Aracımızla dağıtım yaparken harcadığımız yakıtlar, yediğimiz yemekler vb. tamamen kendi harcama kalemlerimiz. Dolayısıyla yıllık 40 TL civarı bir yakıt ve yemek giderimiz olursa bu da yıllık olarak ortalama 15.000 TL gibi bir gider kalemi anlamına geliyor. Dolayısıyla yıllık toplam giderlerimizin 25.000 - 30.000 TL arasında olmasını bekleyebiliriz.

Sonuç olarak Trendyol Express'te kargo elemanı (kurye) olarak çalışarak 55.000 TL - 60.000 TL arasında bir gelir sağlamak mümkün. Bu da aylığa vurduğumuzda 4.500 TL - 5.000 TL gibi bir gelir anlamına geliyor.

Kendi aracı olup da vakti ve gücü yerinde olanlar için değerlendirilebilecek bir seçenek. Ama her kargo paketi küçücük kutular olacak diye bir kural da yok. Sürekli olarak taşıma yapmanın yol açacağı mesleki deformasyonu da dikkate alarak değerlendirme yapmanız yerinde olur.

hamzasaka

05.11.2020 10:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Trendyol Express'te Kendi Aracınızla Sipariş Dağıtarak Para Kazanmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.