5.00 / 1 oy

Joker filminde gözden kaçanlar

Joker'in son zamanların en başarılı yapımlarından birisi olduğuna sanırım kimsenin itirazı yoktur. DC evreninde Joker'in hikayesini nereye nasıl oturtacaklar ve bu Batman'in hikayesi ile nasıl kesişecek diye düşünürken senaristler ve yönetmen gayet titizlikle senaryoyu hazırlamışlar ve 2 saatlik filmde bazı detayları da izleyicinin gözüne sokmaktansa sadece dikkatli izleyicilerin fark edebilecekleri detaylarda bırakmışlar. Bu yazının bundan sonrası çok feci şekilde spoiler içereceği için eğer filmi izlemediyseniz lütfen gerisini okumayın.

-Spoiler-

- Filmden çıkanların akıllarında kalan en büyük soru, Joker (Arthur Fleck) ile Batman'in (Bruce Wayne) kardeş olup olmadıkları. Film aslında bu sorunun yanıtını veriyor, ama fazla bağırmadan tek bir sahnede veriyor. Arthur, annesi Penny Fleck ile Thomas Wayne arasında yıllar önce bir ilişki olup olmadığı konusunda araştırma yaparken ilk önce geçmiş kayıtlardan evlatlık edinildiği bilgisine ulaşıyor. İlerleyen dakikalarda bir fotoğraf ve arkasındaki not gözümüze çarpıyor: "I love the way you smile - T.W" (gülüşünü seviyorum - t.w.). Buradaki T ve W elbette Thomas Wayne'in adının ve soyadının baş harfleri ve Thomas tarafından Penny'ye yazılmış, bu da aslında bütün bu evrakların kurmaca olduğunu gösteriyor ki Thomas'ın da bunu yapabilecek gücü olduğunu görüyoruz. Yani Arthur ile Bruce, baba tarafından kardeş diyebiliriz.

- Arthur Fleck, annesini öldürürken gerçeklerin ne kadar bilmiyoruz çünkü bu fotoğrafı ve arkasındaki notu bulmadan önce annesini hastanede yastıkla boğuyor. Annesini öldürmesinin sebebi olarak da kendini evlatlık alması ve elleri kelepçeli halde kalorifer peteğine bağlıyken kendisini korumadığına inanması muhtemel görünüyor. Halbuki annesi onu koruma pahasına deli damgası yemiş bir kadın.. Yıllar sonra Joker'in batman ile kardeş olduğunu öğrenmek Star Wars senaryosundan bile daha ilginç geldi bana.

- Filmde inanılmaz bir Taxi Driver etkisi var. Joaquin Phoenix, Arthur Fleck rolüne hazırlanırken 1976 yapıı taxi Driver'daki Travis Bickle karakterine çok çalışmış olmalı çünkü kendi kendine yaşadığı sanrılar ve kafasındaki çözümler neredeyse Birebir aynı. Buradaki Robert De Niro detayını da gözden kaçırmamak gerek.

- Filmin sonundaki: aklıma bir şaka geldi ama sen anlayamazsın repliği, Joker'in yeni sosyopat karakteri hakkında ipuçları veriyor.

-Spoiler-

Benim gözümden kaçan detayları da bir başkası yakalamışsa diye bu yazıyı burada açtım. Film de gözden kaçan detaylar da tartışmaya açıktır

yagmurhuzun

16.10.2019 21:26

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Joker filminde gözden kaçanlar

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.