5.00 / 1 oy

Javascript ile reklam engelleyici tespiti nasıl yapılır?

Artık neredeyse tüm tarayıcılarda eklenti bile kurmadan dahili olarak gelen reklam engelleyiciler var ve bu sayede youtube'da ve internet sitelerindeki reklamları tarayıcı üzerinde görmüyoruz bile. Youtube için yapılabilecek bir şey yok ama internet siteleri üzerinden sadece reklam geliri ile yayın yaparak ayakta kalmaya çalışan blog'lar için bence bu durum ciddi bir haksızlık yaratıyor. Çoğu internet sitesinin kendi sunucu giderlerini bile karşılayabilecek kadar reklam geliri elde edemediğini bizzat biliyorum ve bu durumun en büyük sebeplerinden birisi de maalesef reklam engelleyiciler.

İnternetin hem reklam yayınlayan, hem de kullanıcı taraflarında olan birisi olarak her tarafından pencereler fışkıran eski internet sitelerini çok iyi hatırlarım ve internet kullanmayı ne kadar işkence haline getirdiklerini de iyi bilirim. Reklam engelleyicilerin bu tür sitelerdeki rahatsız eden reklamları engellemesinden de son derece mutluyum. Ama kullanıcıyı yormayacak ve iyi planlanmış reklamların da site içerisinde yer almasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bunun için internet sitesinin, reklam engelleyici kullandığını fark ettiği bir kullanıcıya bir popup mesaj göstermesi (sözcü gazetesi gibi) ve durumu ifade ederek reklam engelleyicisini kaldırmasını istediği bir kullanım şeklini oldukça doğru buluyorum.

Peki reklam engelleyicilerin tespiti javascript ile nasıl yapılmalıdır? internette paylaşılan çok sayıda reklam engelleyici tespit eden program aynı zamanda arama motorları bot'larını da reklam engelleyicisi olan tarayıcı olarak görüyor ve site içeriğini kısmi olarak göstererek seo açısından siteye zarar veriyor. Sadece ad-blocker eklentisi olan tarayıcıları tespit etmek için tavsiye edeceğiniz hazır bir script ya da proje varsa buradan paylaşalım.

Advertiser Guy

11.04.2020 10:30

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Javascript ile reklam engelleyici tespiti nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.