5.00 / 1 oy

Java'da whitespace tespiti yapmak

Bu gece char veri tipindeki değişkenlerin sayı ya da harf olup olmadıklarını tespit edebileceğimiz iki yöntemi gösterdikten sonra geceyi whitespace tespiti yapabileceğimiz bir yöntemi paylaşarak kapatmak istiyorum. Öncelikle whitespace nedir onu bir anlayalım. Whitespace ifadesi Türkçe beyaz boşluk olarak çevrilebilir. Anlamı da sanılanın aksine sadece space karakteri kullanılarak elde edilen boşluk değil; aynı zamanda escape karakterler ile elde edilen \n ve \t boşlukları da birer whitespace'tir. Whitespace tespiti yapabilmek için kullanacağımız yöntem ise boolean değer döndüren 
Character.isWhitespace(char ch) yöntemi.

Not: char değişkenleri istisnasız olarak tek karakter uzunluğundaki değerleri saklayabilir. Escape karakterler kullanılarak elde edilen \n ve \t gibi kombinasyonlar da char değişken olarak tanımlanabilirler çünkü Java tarafından tek bir karakter olarak algılanırlar.

System.out.println(Character.isWhitespace('\t')); // true
System.out.println(Character.isWhitespace('a')); // false
System.out.println(Character.isWhitespace(' ')); // true
System.out.println(Character.isWhitespace('\n')); // true

 

utku33

16.01.2020 04:49

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Java'da whitespace tespiti yapmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.