5.00 / 1 oy

Java'da String içinde bir harfin kaçıncı sırada geçtiğini bulmak

Java'da bir metin (String) içinde başka bir metin (String ya da tek karakterlik bir char) geçiyor mu, geçiyorsa ilk kez kaçıncı sırada (metindeki her harfi sıra olarak düşünelim) ya da son kez kaçıncı sırada geçiyor sorularının yanıtlarını bularak geceye başlayalım. Bu sorunun konusu, String içinde geçen harflerin ilk ve son kez kaçıncı sırada geçtikleri olsun.

Kullanmamız gereken yöntemler indexOf(char karakter) ve lastIndexOf(char karakter) yöntemleri olacak. indexOf yöntemi bir String içerisinde bir char'ın ilk kez kaçıncı sırada geçtiğini; lastIndexOf yöntemi ise en son kaçıncı sırada geçtiğini verir. Her iki yöntem de karakterin bulunamaması durumunda -1 değeri döndürürler.

String selam="Selamlar";
System.out.println(selam.indexOf('a')); //3
System.out.println(selam.lastIndexOf('a')); //6
System.out.println(selam.indexOf('i')); //-1

Belirli bir sıradan sonrasına bakmak için her iki yöntemin de ikinci parametresi aşırı yüklenebilecek ve başlanacak sıra olarak kullanılabilen birer override yöntemi mevcuttur.

utku33

14.01.2020 00:19

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Java'da String içinde bir harfin kaçıncı sırada geçtiğini bulmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.