5.00 / 1 oy

iki yazı arasındaki farklılıkları bulmak için program önerisi

Elimde, içinde ufak tefek değişiklikler yapılmış iki adet yazı var. yazıların uzunluğu yaklaşık 100 sayfa uzunluğunda word belgesi olduğu için aralarındaki farkları teker teker bir o yazıya, bir de diğer yazıya bakarak bulabilme imkanım maalesef yok. İnternette yazı karşılaştırma siteleri var ama elimdeki dokümanları internete yüklemek de istemediğim için bilgisayarıma bir program indirmek ve offline olarak karşılaştırma yapmak istiyorum.

Bilgisayarıma indirerek kurabileceğim, mümkünse internete bağlanmayan ve ücretsiz bir program önerisi olan varsa paylaşabilir mi?

Not: Örneğin github'da kodların ya da yazıların versiyonları arasındaki farklar, üzerleri çizilerek gösteriliyor ve nerelerin çıkartıldığını, değiştirildiğini ya da yeni eklendiğini kolaylıkla görebilmek mümkün oluyor. Benzer bir işlev sağlayan bir masaüstü program arıyorum. Windows ya da Mac için olabilir fark etmez.

özgül

08.03.2021 13:03

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 8 Mart 2021 14:15
  51

  Doğrudan bu amaç için hazırlanmış bir program varsa da haberim yok ama artık yeni nesil text editörlere bu gibi işlevler kazandıran plug-in'ler kurabilmek mümkün olduğu için aşağıdaki şekilde iki dosyayı karşılaştırabilirsiniz. Ben bu sistemi kodları karşılaştırırken kullanıyorum ama düz metin belgesi ya da word'den kopyala yapıştır ile alınabilen içerikler için de aynı sistemi kullanabilirsiniz.

  1. Bilgisayarınıza notepad++ programını kurun (ücretsiz ve hafif bir programdır, sistemi yormaz ve notepad yerine kullanılması da çok rahatlık kazandırır)

  2. Kurulum tamamlandıktan sonra Notepad++ programını açın ve üstteki plugins menüsünde compare adında bir plugin arayın, hemen bulacaktır zaten

  3. Compare plug-in'ini kurduktan sonra üstteki Plugins menüsü altında compare adında bir alt menü oluşacak.

  notepad compare

  4. iki dosyadan ilkinine gelerek set as first to compare seçeneğini seçin, sonra da ikinci dokümana gelerek compare seçeneğini seçin. Her iki dosyanın satır satır karşılaştırmalarını aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

  notepad text compare

  soldaki satır başlarında hangi satırların yeni eklendiğini ya da değiştirildiğini görebilisiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
iki yazı arasındaki farklılıkları bulmak için program önerisi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.