5.00 / 1 oy

I Am Mother (2019)

I am mother, izlemeyenler için yaratıcı bilim kurgu, dram ve macera filmi, imdb puanı 6.8, benim şahsi puanım da 8 :) 

Buradan itibaren kısa sorularım spoiler içereceği için lütfen izlemeyenler okumasınlar.

Netflix'in bugüne kadar yaptığı en özgün filmlerden birisiydi, sonuna kadar bir nefeste, çoğunlukla da gerginlikle izledim. Film atmosferini izleyiciye çok güzel aktarıyor, izleyenler anneye güvensem mi güvenmesem mi, robot bu güven olmaz tedirginliği ile filmin sonuna kadar bu gerginlik ile izlemek zorunda bırakılmış.

Sadece 2 oyuncu ile bu kadar başarılı bir film çıkartılabilir deselerdi muhtemelen inanmazdım, anne rolündeki robotu nasıl yaptıklarını da merak ettim. Kafası çok küçük olduğu için yeşil maske diye düşünmüştüm ama içinde robot gibi hareket eden bir insan varmış :) Gelelim sorulara:

- Filmin sonunda ne oldu?

- Diğer kadının annesi kimmiş? o da mı projeymiş?

- Diğer kadına ne oldu?

- Köpeğe ne oldu?

- Kız, erkek kardeşini nasıl büyütecek?

denizil

19.06.2019 00:25

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 19 Haziran 2019 14:13
  11

  -- Spoiler Başlangıcı --

  Bence asıl soru, embriyodan insan yetiştirip büyütebilen bir robot anne midir ve burada nasıl bir teknoloji eleştirisi vardır. İzleyiciyi robota mı güvensem yoksa diğer insana mı güvensem ikilemine düşürerek bence filmin asıl sorgulattığı soru da budur. Filmin devamında, robotun kıza yaşan söylemiş olduğu da zaten bu görüşü destekliyor. Dünyanın sonunun geldiği ve dışarıda başka insan kalmadığı nasıl yalansa, diğer robotlar hakkında bilgi sahibi olmaması da yalan, filmin sonunda tek bir merkezden tüm robotların ortak akla sahip oldukları görülüyor zaten.

  Peki dünyanın sonu nasıl oldu? Yani dışarıda bitki yetişmez hale gelip hayattaki insanların da sayısı bir avuçtaki parmakların sayısı kadar kaldıysa bunu robotlar mı yaptı yoksa robotlar dedikleri gibi insan ırkını kurtarmaya mı geldiler? 

  Filmin sonunda, resetlemek teriminden de anlaşılabileceği gibi, insan ırkına ve gezegene bir iyilik yaptığını düşünen robotlar tarafından bu eylem gerçekleştirilmiş, peki burada diğer kadının rolü nedir?

  Yine filmin içerisinde öğreniyoruz ki, kahramanımız olan kız (adı yok) bizim "anne"nin ilk kızı değil. Robotun amacı belirli testleri geçebilen insanları hayatta tutmak, bizim kızdan önce de 2 tane başarısız insan geliştirme girişimi olmuş ama birisi başarısızlıkla sonuçlandığı gerekçesi ile yakılarak sona erdirilmiş, diğeri ise diğer kadın. Bu da kadının o tesisi nasıl bulduğunu ve robotun da kadına filmin sonunda söylediklerini açıklıyor zaten. Kadının çantasına yerleştirdiği takip cihazı ile kadını buluyor ve malum son gerçekleşiyor.

  -- Spoiler Sonu --

 • 12 Eylül 2021 20:51
  4

  kesinlikle mükemmel bir filmdi, bu özgünlükte senaryolar her zaman denk gelmediği için atlamadan izlemek gerekiyor. bir de netflix'te time trap filmi çok başarılıydı yakın zamanda izlediklerim arasında

 • 13 Eylül 2021 00:44
  3

  ben de korku sokağı üçlemesini izledim yakın zamanda, daha büyük beklentilerle filmleri izledim sanırım çünkü fragmanlarının ötesinde pek hoşuma giden bir şey olmadı desem yeridir. imdb'de vasat gençlik korku filmlerinin 5 civarı puanlanması gerekir aslında, bu film 6 üzeri puanlandığı için bana göre overrated olmuş

 • 10 Ocak 2022 13:24
  0

  kült film olmaya kesinlikle aday ve içine girdiğinizde de ürperten ve yoran bir film, türün meraklıları için altın değerinde

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
I Am Mother (2019)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.